| AndreiAndrei27372 a întrebat:

Voua vi se pare într un fel cringe sa ai iubita? Eu am 16ani si in clasa este un cuplu si uneori mi se par cringe si nu numai ei vad o grada de cupluri care gen se alinta,,bebe" spre exemeplu sau alte lucruri sau gesturi pe care le fac care mi se par cringe
Probabil o sa ma injurati, de ce spun dar mie mi se pare cringe.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

In liceu mi se parea cringe.Acum nu.laughing Pe tine te face sa te simti inconfortabil, e de inteles, mai ales daca nu ai si tu pe cineva.Mna, este o linie fina intre ce este prea mult cand iti arati afectiunea in public si ce nu, depinde de toleranta fiecaruia.Eu nu sunt neaparat fana a manifestarii iubirii, un tinut de mana si un pupic scurt e mai mult decat suficient.La liceu nici nu stiu cat este despre afectiune si cat despre a demonstra ceva in fata altora, am asa o vaga banuiala ca cea din urma primeaza, din ce in ce mai mult pe masura ce trec generatiile.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru un adolescent de 16 ani, da este cam devreme sa ai iubita, chiar jenant pentru ceilalti care observa ca 2 copii imita adultii.

| Hyperion7 a răspuns:

Depinde, limbajele iubirii sunt 5 la număr,iar fiecare persoana folosește mai mult un limbaj decât altul.
Spre exemplu,unii înțeleg că sunt iubiți prin alinturi,alții prin atingeri, alții prin timpul petrecut împreună.
Pe scurt, nu e cringe sa ai iubit/iubita, doar pentru că ție îți dă o stare de disconfort e pentru că tu n-ai văzut așa ceva în familia ta și de aici ciudățenia, însă te asigur că după prima relație o să vezi lucrurile altfel
Recomand totuși să citești pe net despre limbajele iubirii!

| VoidEternal a răspuns:

Manifestarea pe fata, in public, e cringe da.

Poți să fii cat de drăgăstos cu iubita/iubitul când sunteți doar voi, dar mai există și ceea ce se numește decență.

La liceu nu poți avea mari pretenții, hormonii își fac de cap dar mai apoi genul asta de manifestare nu e pentru public. Dar în final e după educația fiecăruia.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Cringe e sa te alinti prostesc, iubirea nu are de-a face cu asta.

| Madaxo97 a răspuns:

Depinde, daca se manifesta prea mult de față cu alții cu alinturi si dulcegării ar putea parea si un pic cringe, din perspectiva unora.