| Iunia_Feurdean_1998 a întrebat:

Vreau citate de prietenie pentru niste persoane cu are nu sunt prietena de mult timp! Adica vreau ceva citate pentru prieteni noi gen... FUNDA! Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii mei nu sunt mulți, dar sunt nenumărați. – Nichita Stănescu
A avea un prieten este mai vital decât a avea un înger. – Nichita Stănescu
Nu rupe firul unei prietenii, căci, chiar dacă îl legi din nou, nodul rămâne. – Octavian Paler
Plăcerea adevărată este de a sta cu cineva la masă. – Antoine de Saint-Exupery
Ospitalitatea, curtoazia și prietenia sunt întâlniri ale omului în om. – Antoine de Saint Exupery
Nimeni nu poate trăi fără prieteni, chiar dacă stăpânește toate bunurile lumii. – Aristotel
Prietenia este, în primul rând, pacea reciprocă și zborul spiritului pe deasupra amănuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery
Nu prea știu de ce-ți scriu. Simt că am mare nevoie de o prietenie căreia să-i încredințez nimicurile ce mi se întâmplă. Poate că-mi scriu chiar mie. – Antoine de Saint Exupery
Nimic, niciodată, nu va înlocui pe camaradul pierdut. Căci nu pot fi creați vechi camarazi. – Antoine de Saint Exupery
Nu cunoaștem decât ceea ce îmblânzim. Iar oamenii nu mai au timp să cunoască nimic. Cumpără lucruri gata făcute de la negustori. Și cum nu există negustori de prieteni, oamenii nu mai au prieteni. – Antoine de Saint Exupery
Prietenul nu iubește prietenul, ci obiectivul prieteniei. – Platon
Nu are nicio noimă să cerșești prietenia. – Antoine de Saint Exupery
Un prieten este cineva care are aceiași dușmani ca și tine. – Abraham Lincoln
Prietenia nu rezistă nici în jigniri, nici în înfrângeri. Ea moare. – Titu Maiorescu
Prietenia înseamnă a fi frate și soră, două suflete ce se ating fără să se confunde, două degete ale aceleiași mâini. – Victor Hugo
Îmi place să știu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi. – Oscar Wilde
Prietenia este egalitate armonioasă. – Pitagora
Frecventarea prietenilor să-ți fie ca o școală și convorbirea cu ei, învățătura. Fă-ți din prietenul tău un învățător și unește prin el foloasele instrucției cu plăcerea conversației. – Baltasar Gracian
Prietenia este închisoarea sufletului de bună voie în trup străin. – Dimitrie Cantemir
E mai rușinos să nu ai încredere într-un prieten decât să fii înșelat de el. – Arthur Schopenhauer
Ține-ți prietenii aproape, iar dușmanii – și mai aproape. – Sun Tzu
Virtutea este fundamentul amiciției; pentru a o păstra nu este nevoie decât de caritatea reciprocă. Aceasta este simplă și nu are nevoie de farduri, nu cere nimic din cele exterioare. Și dacă ea găsește multe avantaje fără a le căuta (căci cine ar putea enumera foloasele și farmecele prieteniei?), caritatea n-are nevoie de stimuli exteriori, este mulțumită de ea însăși, ea este pentru sine un pinten și o recompensă. – Francesco Petrarca
Împărtășirea bucuriilor, nu a suferințelor, creează prietenul. – Friedrich Nietzsche
Acordul felului de a gândi naște prietenia. – Democritus
E bine să te înduioșezi de nenorocirea prietenilor tăi, dar mai bine este să le vii în ajutor. – Voltaire
Alături de un prieten adevărat este cu neputință să ajungi la deznădejde. – Honore de Balzac
Prietenia îndoiește bucuriile și înjumătățește necazurile. – Francis Bacon
Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri. – Aristotel
Un prieten de interes este mai primejdios decât un vrăjmaș. – Constantin Alexandru Rosetti
Vor exista mereu oameni care te vor răni, așa că trebuie să-ți păstrezi încrederea și doar să ai mai multă grijă în cine ai încredere și a doua oară. – Gabriel Garcia Marquez
Un prieten adevărat te prinde de mână și îți atinge inima. – Gabriel Garcia Marquez
Există întotdeauna un mic gol în prieteniile cele mai depline, ca în ou. – Jules Renard
Un prieten seamănă cu o haină. Trebuie să-l părăsești înainte de a se fi uzat. Daca nu, te părăsește el. – Jules Renard
Nu-ți ofensa prietenul, împrumutându-i merite dăruite de noi. – Rabindranath Tagore
Un bun și sigur prieten e conștiința ta: n-o ucide, ci las-o să moară odată cu tine. – Nicolae Iorga
Câinele ar fi cel mai bun prieten al omului, dacă ar avea parale. – Miguel de Unamuno
Prietenia = O navă destul de mare pentru a duce doi inși pe vreme frumoasă, dar numai unul când e vreme rea. – Ambrose Bierce
Ferește-te deopotrivă de prietenia dușmanului și de dușmănia prietenului. – Nicolae Iorga
Un prieten, când e un om, întrece și pe-un frate. – Homer
Prietenia e lucrul cel mai greu de explicat. Nu este ceva ce se poate învăța la școală. Dar dacă nu ai învățat ce înseamnă prietenia înseamnă că nu ai învățat nimic. – Muhammad Ali