| BăiBăiatule a întrebat:

Vreau sa fac un experiment pentru fizica..care ma puteti ajuta cu un video sau ceva instructiuni?

1 răspuns:
| emaemma a răspuns:

Buna! eu am avut un concurs la fizica si am realiza un circuit, am facut electricitate din lamai si am facut o busola. care din acestea ti se par interesante? busola se face cel mai usor. ai nevoie de un ac, o hartie cerata, un bol cu apa, un magnet, o foarfeca: tai hartie cerata sub forma de cerc de 2, 5 cm diametru, freci un capat al acului de 50 de ori de un capat al magnetului si tot de 50 de ori celalalt capat al acului de celalalt capat al magnetului. apoi infigi acul in hartie (ca si cum ai coase ceva) dar ai grija cum pui acul. apoi asezi cu mare grija acul incat sa pluteasca (cu hatia cerata) in bolul cu apa. cand miscarea se va opri acul v-a indica nordul si sudul. sper ca te-am ajutat happy