| AAAAAAAs a întrebat:

Vreau si eu citate despre sinceritate si iubire ( dar citate nu statusuri ). Multumesc happy

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poartă cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă." (I Corinteni 13, 4, 5, 7).

Intodeauna iarta-ti dusmanii. Nimic nu-i enerveaza mai tare. Oscar Wilde

" Dragostea iubeste pe toti oamenii la fel " Sf Maxim Marturisitorul

| devilmaycry4 a răspuns:

In iubire, totul se schimba, toate devin insemnate: dintr-un nimic se naste un colos. (Tudor Arghezi)

Iadul este un loc, un timp, o stare a constiintei, in care nu este nici un fel de dragoste. - Richard Bach

Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. (F. Dostoievski)

Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.

Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. (Marcel Proust)

Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea.

Poti sa mai cauti cateva aici: http://www.sugubat.ro/citate/citate-despre-iubire

| MisteryShadow a răspuns:

"Iubirea nu tine socoteala greselilor" - Gary Chapman.
"O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere".
"Ce e dragostea? Nevoia de a iesi din tine insuti".
"Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali".
"Totul sta in voia inimii, pe care nici oamenii, nici cerul, nici propriile noastre interese nu o pentru schimba vreodata".
"Dragostea e asemeni febrei; nu le putem stapai pe nici una si nici nu putem limita durata sau intensitatea lor".
"Iubirea nu este un targ : te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine : te iubesc pentru ca te iubesc! " Liviu Rebreanu
"Nu poti strange in brate toata lumea. In brate poti strange un singur om. Dar cand acel om este cel iubit strangi in brate toata lumea."
"Cine iubeste si este iubit nu va mai fi niciodata acelasi om ca inainte"
"Nimeni n-a iubit cum am iubit eu. Nimeni nu a suferit cum am suferit eu. Toti spunem asta. Si toti avem dreptate" Alexandru Macedonski.
"Odata am tinut dragostea in palma mainii. Uite-i liniile." John Weiners
"Sinceritatea este pasaportul lipsei de politete."
"Sinceritatea nu inseamna a spune tot ce gandesti, ci a gandi tot ce spui."
"Suntem mai sinceri in teatru decat in viata."
Sper ca-s bune. Bafta.