| marixoxo a întrebat:

Ziceti-mi si mie diferente si asemanari intre doina populara si cea culta... funda:d

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Primele producţii literare ale poporului român au fost create de autori anonimi şi transmise din generaţie în generaţie, de-a lungul veacurilor, pe cale orală. Doina populară este o specie a liricii populare, caracteristică numai folclorului literar românesc, în care omul, în directă relaţie cu natura, exprimă sentimentele de dor şi jale, stări sufleteşti specifice exclusiv românului şi puternic înrădăcinate în structura lui spirituală. Stilistic, doina se invidualizează, între celelalte creaţii lirice, printr-o deosebită bogăţie metaforică, printr-o armonie perfectă a eului liric cu natura înconjurătoare, care amplifică stările sufleteşti exprimate.Doina este o creatie prin care sunt exprimate in mod direct cele mai profunde sentimente ale poporului roman.Doinele pot fi:de jale, de dor, de dragoste, de haiducie, de catanie de instrainare.Doina culta este cea cu autor cunoscut!

1 răspuns:
| Emma a răspuns:

Buna!

Cea culta are autor, iar populara nu. Ea a fost transmisa prin viu grai din generatie in generatiehappy

Funda?batting eyelashes
plsss!
XoXo