Întrebare recomandată | siloredana a întrebat:

Buna,am 23 de ani si de 3 ani lucrez in Austria sezonier.Intrebarea mea este:pot plati pensie privata in Romania? Din cate am citit am inteles ca nu se poate cat timp nu platesti contributii in Romania.Ok.La ce contributii se refera ai care ar fi solutia? Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Ai inteles bine!--- nu poti decat daca contributiile de asigurari sociale(inclusiv contributia alocata pentru pensia privata obligatorie denumita Pilonul II si cea privata facultativa Pilonul III) sunt retinute din venitul brut lunar de catre un angajator din Romania.
Daca, in Austria, esti angajata cu contract de munca, angajatorul tau va plati contributiile obligatorii aferente sistemului de asigurari sociale din Austria( inclusiv asigurarea de pensie ).

p.s. Nu-ti face griji! La batranete, daca ai lucrat legal(cu contract de munca ) si ai cotizat la asigurarile sociale dobandesti dreptul la pensie in orice tara din UE--- vezi informatia pe un portalul de incredere (care informatii furnizate de catre Comisia Europeana):http://europa.eu/......dex_ro.htm

| Flav a răspuns (pentru alessia5158):

Putin eronat. Pilonul 3 il poti plati fara sa-ti ia din salariu. Iti faci singur fondul tau de pensie privata, indiferent din ce stat esti.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ete prostii, poti breh, stai calm. Iti faci PENSIE PRIVATA, nu porcaria aia de pilon 2. Pensia o faci la o firma oarecare de asigurari, gen Allianz, ING, samd, care are in oferta si pensii. Sugestia mea e sa faci un plan mix, pensie/asigurare de viata. Pensia aia la stat o platesti doar daca esti extrem de... naiv, ca sa nu folosesc un alt termen mai dur.

| daassh a răspuns:

Poti sa-ti deschizi la o banca un cont pentru pensie privata, iti platesti acolo contributiile, sau mai exista o solutie cu PFA-ul, sper ca ti-am fost de ajutor. Spor la treaba!

| Kyılε a răspuns:

Fa-ti o pensie privata.

| Catapufusel a răspuns:

Dar de ce nu iti faci pensie privata in Austria.Se poate si asta, si mi se pare mult mai convenabil.Si eu am tot 3 ani in Austria stau in Oberosterreich.

| siloredana explică:

Multumesc frumos Alessia.