| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara stimati colegi de pe TPU! Imi cer scuze in fata dumneavoastra a tuturor, dar am o mare rugaminte la cei din voi care ma puteti ajuta. In caz ca nu este voie sa scriu ceea ce urmeaza sa scriu, rog administratorii site-ului sa imi stearga postarea si promit ca nu se va mai intampla deoarece nu stiu sigur daca este permis sau nu si ii rog sa nu imi blocheze contul. Multi dintre voi ma cunoasteti. Pentru cei care nu ma cunoasteti vă rog, permiteți-mi să mă prezint. Ma numesc Daniel, am 39 de ani, am lucrat in Austria ca ingrijitor batrani si asistent medical timp de 7 ani si 4 luni. În țara mea România, unde m-am născut, am terminat liceul și am diploma de tehnician proiectant, dar nu am lucrat niciodată în domeniul respectiv. Am încercat să lucrez câțiva ani în România ca inginer de sunet în propriul meu studio pentru că sunt bun și ca solist vocal, dar din păcate nu am reușit niciodată să am succes în acest domeniu și am mixat și stăpânit doar proiectele muzicale ale altora. artiștilor. Problema mea este legată de faptul că vreau să o ajut pe mama, care a fost profesoară de franceză aproape 40 de ani și a ieșit la pensie în urmă cu 12 ani, acum are 72 de ani și anul acesta va împlini 73 de ani pe 18 aprilie. După ce s-a pensionat, a plecat și în Austria și a lucrat ca îngrijitoare de bătrâni pentru o bătrână alături de care a stat peste 8 ani. Și a muncit degeaba, doar pentru a se întreține, pentru a cumpăra medicamente și pentru a plăti datoriile pe care le avea la banca din România. Și acum mama este și mai în vârstă și nici ea nu poate face mare lucru. Este foarte greu de gestionat cu banii de pensie, abia ajunge pentru mâncare, întreținerea casei și medicamente. Și problema de care sunt foarte îngrijorat este că eu și logodnica mea vom merge din nou la muncă în Austria sau Germania foarte curând, iar mama mea nu va avea cu cine să stea și va fi singură. Ati putea va rog sa o ajutati pe mama putin ca sa se descurce pana cand eu si logodnica mea ne intoarcem in tara in cateva luni? Deoarece nimeni nu are cine sa o ajute va urma un proces cu fratele ei unchiul meu despre care am vorbit mai devreme intr-o alta postare iar eu si cu logodnica mea vom avea nevoie și de ceva timp până ne vom întoarce pe picioare și vom fi plătiți pentru munca noastră pe care o vom face la acel azil de bătrâni unde vom lucra. O sa las conturile bancare ale mamei mele in acest mesaj si daca vreti si puteti, va rog ajutati-o si pe ea. Cu toata stima si respectul cuvenit Daniel

Conturile ei sunt: Cont RON: Rodica-Ioana Opreanu
RO40BTRLRONCRT00U1549102
si contul ei EURO: Rodica-Ioana Opreanu
RO25BTRLEURCRT00U1549102

Sper sa o puteti ajuta macar pentru ca nu vom mai putea macar o vreme si in afara de noi nu este nimeni care sa o ajute, va rog sa ma credeti din suflet

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Povestea mi se pare o teapa!
1. Intrucat banca nu are voie sa puna proprire mai mare de 50% din venitul permanent (salar/pensie etc.), inseamna ca "mama" ta ar trebui sa aiba pensia de 7600 RON (peste 1500 euro) lunar, ceea ce pentru o fosta profesoara din Romania este cam prea mare.
La o asemenea rata lunara, imprumutul trebuia sa fie de peste 100 mii euro, pe termen de 30 ani, ceea ce nu prea se scorda unei persoane cu varsta apropiata pensiei.
2. Tu fiind viitoarea mostenitoare, investeste tu cate 750 euro lunar in averea mamei tale! O asemenea suma se poate pune deoparte lunar chiar si dintr-un "amarat" salar de ingrijitoare de batrani.
3. Daca variantele de mai sus nu-ti convin, atunci contacteaza-ma in privat, pentru un contract de sustinere, reciproc avantajos!

| StefanescuDaniel explică (pentru Bula):

Mama mea nu are numai pensia de profesoara ci si de la scriitori si din alte parti, chiar nu stiu sa iti explic fiindca nu stiu sigur nici eu si as vorbi aiurea ceea ce nu vreau sa se intample. Insa problema in sine este cea prezentata. Iar suma aceea de bani ii este luata acum pentru in urma cu peste 15 ani a luat 50 de mii de euro sau un pic peste ca sa isi rezolve pe vremea aceea o problema care a durat cativa ani, iar problema a rezolvat-o dar a ramas fara bani. Chiar nu vreau sa intru in detalii legat de acea problema fiindca nu imi permit chiar daca sunt fiul ei si cu toate astea nici chiar eu nu stiu exact exact despre ce e vorba. Cert este ca cei de la banca au inceput sa o grabeasca in urma cu cativa ani si incepand de atunci a fost jale. Si atunci te intreb eu pe tine domnul meu fiindca stiu si se vede ca esti om destept si cu capul pe umeri, fiindca m-ai m-ai ajutat si cu alte ocazii cu raspunsuri folositoare, nu stiu daca ai vazut intrebarea mea de ieri legata de mama mea si fratele ei in caz contrar te rog sa o citesti, atunci el fratele ei care minte cu nerusinare ca are doar 6000 de lei pensie, daca avea salariu intre 45.000 si 60.000 de ron ca doctor si stiu asta de la o femeie care ii ajuta pe el si matusa-mea in casa la curatenie si la toate cele ca i-a vazut de mai multe ori chitantele de salar, atunci cat are el de fapt pensie? Iar Mama mea primeste pe langa pensia ei si un ajutor din strainatate fiindca a lucrat acolo vreme de 11-12 ani si cam cu aia ramane si inca un pic din pensia ei.

| Simpatic a răspuns:

Salut, dupa 40 de ani de serviciu mama ta nu are o pensie cat de cat decenta?
Are o casa sau un loc in care sa stea si banuiesc ca nu sta cu chirie.
Sunt oameni mult mai greu incercati de viata, unii care traiesc pe salariul minim pe economie si au rate la apartament, sau stau cu chirie.

Nu am nimic contra ta, dimpotriva, insa TPU fiind un site cu si despre oameni anonimi, iti garantez ca nimeni nu a primit niciodata ajutor banesc...si au fost multi care au cerut ceva mai mult sau mai putin fondat, unii chiar aplica escocherii astfel ca s-a ajuns la un cliseu, numai stii cine este escroc si cine serios.

Poti face demersul tau cum a spus @Fatamuntilor pe Facebook, daca crezi ca lumea mai ajuta, dar cred ca majoritatea au si ei problemele lor fie cu banii fie de sanatate, de aceea lumea este sceptica printre altele in a dona baniwinking

In opinia mea mai intelept este pana mergi la munca in strainatate si incepi sa iei primii bani, sa te imprumuti de la cineva un vecin, o ruda un cunoscut cu o suma de bani pe care sa i-o lasi mamaei tale.

Desi din ceea ce ai scris nu reiese exact de ce anume nu are bani, de ce ar fi intr-o situatie precara!

| StefanescuDaniel explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc pentru raspuns. Ba da are pensie frumoasa, doar ca nu are parte de ea. Din cauza ca are poprire pe ea ii iau bancile cam 3800 de lei pe luna din cauza unui imprumut facut mai demult deoarece ea a trait multi ani in strainatate. Iar aici in tara are un apartament inchiriat in momentul de fata nu e proprietatea ei. Tocmai din cauza ca a fost slaba de inger ca sa zic asa si nu si-a cerut drepturile, iar acum trebuie sa ma ocup eu de recuperea bunurilor de la fratele ei care a fost doctor si catiga intre 45.000 si 60.000 ron pe luna ca doctor, nesatul de bani care nu ar ajuta-o nici macar cu 50-100 de lei. Care si-a facut case pe pamanturile si proprietatile mostenite de ea, iar ea fiind femeie cu credinta in Dumnezeu si slaba de inger, unchiul meu a profitat de bunatatea ei iar ea a ramas practic in strada fara acoperis deasupra capului. Iar eu trebuie sa ma ocup de tot acum. Iti dai seama ce urmeaza sa fie pe capul meu. Si avut grija de mama mea, si plecat la munca in strainatate inapoi impreuna cu logodnica mea, etc.Imi vine sa urlu crede-ma

| Fatamuntilor a răspuns:

Frumoasa prezentare!
in primul rand afla ca aici majolitatea de aici sunt copii si adolecenti care depind de banii parintilor.
Sunt destulde sceptica in ceea ce priveste asfel de cereri.
Eu zic sa ceri ajutor pe FB in grupurile specifice.
Mama ta ar trebui sa se descurce cu pensia ei, asa cum o fac multi batrani. Poti merge la primarie la asistenta sociala sa gasiti solutii.Sunt ONG care ajuta batranii singuri.

| StefanescuDaniel explică (pentru Fatamuntilor):

Esti o draguta si iti multumesc pentru raspuns dar crede-ma ca nu o ajuta nimic. Ea are pensie mare dar din pacate nu ii raman decat putin bani din ea deoarece i-au pus cei de la banca poprire 3800 ron in fiecare luna pe cont pentru un imprumut luat mai demult. Am incercat sa vorbesc pentru ea chiar la ONG sau la un fel de ONG, care cereau o anumita suma de bani lunar, dar nu poate face nimic deoarece ei nu vor bani cash lunar ci vor sa ii ia din pensie sau din contul ei personal sa ii traga banii acea taxa lunara care se plateste.

| alina2k18 a răspuns:

Pai nu are o pensie frumoasa dupa 40 ani de munca?
cum sa aiba poprire 3800luna?
Plateste banii astia?
Pentru ce a imprumutat o suma atat de mare?
Vorbim de zeci de mii de euro daca are poprire 3800 lunar

| StefanescuDaniel explică (pentru alina2k18):

Daca citesti mai sus vei gasi raspunsul acolo deoarece i-am raspuns lui Bula acelasi lucru care ai intrebat tu.