| IngerCazator a întrebat:

Eu am bursa de merit 150 lei la 3 luni, si o primesc pe card. Ieri am primit-o prima data pe card deoarece data trecuta mi-au dato la secretariat in mana. Cand am scos banii nu mi-a dat decat 120 cand de fapt trebuia sa-mi dea 140 pentru ca 7 lei ii ia banca o data pe an.
Unde trebuie sa intreb de ce am primit doar 120 lei, la scoala sau la banca?

Răspuns Câştigător
| bogdanrvd a răspuns:

La banca poti sa scoti un extras de cont dar cei de acolo nu au de unde sa știe de ce ai primit doar atat. Deci la scoala

| IngerCazator explică (pentru bogdanrvd):

Si ma costa sa scot extrasu de cont?

| Kaℓi a răspuns (pentru IngerCazator):

Unele banci percep un comision mic pentru emiterea extraselor de cont. Ceva intre un leu si cincizeci de bani.

| IngerCazator explică (pentru Kaℓi):

Aha multumesc

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Orice actiune bancara se face contra cost. Asadar, intreaba la scoala, dar este posibil ca banca sa-ti fi oprit si valoarea cardului.

| IngerCazator explică (pentru neutrino):

Pai valoarea cardului fiind acei 7 lei. si mie imi mai lipsesc 20 lei

| Kaℓi a răspuns:

Taxa de 7 lei e taxa de intretinere a cardului, sau de mentenanta.
Pe extrasul de cont se poate vedea cu cat a fost alimentat cardul, daca a fost retinuta taxa de mentenanta sau ce alte sume au fost retrase. Dupa ce obtii extrasul de cont te poti duce eventual la scoala sa le ceri socoteala, in caz ca ti-au fost virati mai putini bani.

| bogdanrvd a răspuns:

Eu am platit 5 lei pentru un extras de cont

| IngerCazator explică (pentru bogdanrvd):

La ce banca?

| bogdanrvd a răspuns (pentru IngerCazator):

La BCR, dar cred ca fiecare banca are propriul regulament

| IngerCazator explică (pentru bogdanrvd):

Aha multumesc mult pentru raspunsuri happy

| Kenemo a răspuns:

Cand deschizi cont nou parca iti ia 15 lei stiam, sau ceva de genu'.

| IngerCazator explică (pentru Kenemo):

Pai probabil depinde de banca mie domnisoara de acolo mi-a zis ca e 7 lei pe an