| Ion091831 a întrebat:

Recent am făcut un cont la BCR, in care vreau sa pun o suma de bani. Ca de exemplu 10.000€, dacă vreau sa ii scot peste 2 săptămâni cât trebuie sa plătesc celor de la banca? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu platesti nimic, ca-s banii tai si ti-i poti retrage cand doresti, atata vreme cat ii scoti direct din banca ta, nu de la orice automat bancar, dupa strada.

| sierra1 a răspuns:

Fără calcule dar sigur ieși in pierdere

| RoCkKiD a răspuns:

N-o asculta pe tanti aia, raspunde ca sa se afle in treaba.

Pe un cont standard de persoana fizica te costa 1, 3% din suma pe care o retragi de la ghiseu. Daca nu anunti cu 2 zile inainte e 2%.

https://www.bcr.ro/ro/persoane-fizice/informatii-utile/comisioane

| flixbuster a răspuns:

Este exact cum zice @RoCkKid. Acceseaza link-ul trimis de el. Click pe "Tarif standard de comisioane pentru persoane fizice (PF)" si apoi vezi la sfarsitul paginii 2 si inceputul paginii 3.

| Legion7X a răspuns:

Mai bine îi pui undeva bine pastrați. Nici băncile numai sunt sigure.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebarea ta îmi amintește de celebra poveste a unui magnat care își propune să meargă într-o călătorie dar nu are unde să-și lase bolidul de lux în siguranță.
Acestuia ii vine o idee genială de a-și "amaneta" mașina unei bănci pe motiv ca are nevoie de bani. =) La întoarcere mai pune "câțiva cenți" pentru a-și recupera mașina.
Astfel s-a ales cu un loc de parcare sigur și ieftin.

Ei, în cazul tău nu știu ce sa zic dar probabil vei plăti "ceva" ca să îi retragi.
Oricum, nu exagerat de mult. E ca si cum ai ruga pe cineva să-ți păstreze banii în siguranță și la întoarcere ii dai câteva bancnote, însă aici este vorba de banca.

Te înțeleg. Nici eu nu prea as avea încredere să-i las "oriunde".