| Lupică27 a întrebat:

Pentru toti cei care au pensii babane si dupa ce se pensioneaza ii apuca harnicia si se angajeaza pe te miri une, propun o noua lege, impozitarea pensiei cu 75%.
E o mare greseala sa lasi pe unu cu pensie de 6000 de lei sa zicem sa mai ocupe si un loc de munca si altii poate ca nici nu isi gasesc de munca.
Stiu ca probabil o sa atrag multa ura cu ideea asta, dar asta e, trebuia sa o zic, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Persoanele mai in varsta vor protesta, cei tineri din contra, li se va parea corect asa.Eu sustin ce spui, dar degeaba propui aici.Trebuie sa te dai pe langa un partid cu influenta pentru ca propunerea sa ajunga macar untre trebuie, daramite si sa se aprobe.laughing Vise... Eu nici nu mai citesc stirile, mai mult imi fac draci cand vad ca numeroase proiecte, propuneri, legi etc. care sa ne avanseze cat de cat sunt adesea respinse.

37 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bravo, asteptam ca propunerea ta sa fie si legalizată.

| Lupică27 explică (pentru darrio2007):

Momentan e in dezbatere la parlament.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Da, a zis la știri.

| Lupică27 explică (pentru darrio2007):

Am vazut si eu la radio poimaine.

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Bravo! Asta inseamnă că esti vizionar.

| Lupică27 explică (pentru darrio2007):

Reptilian vizionar in devenire

| Simpatic a răspuns:

6000 este o pensie decenta, tinteste si tu mai sus de la 8000-9000 de lei in suswinking
avem o multime de 'speciali' din magistratura de exemplu si nu numai, cat si pe altii "nespeciali" din politie alt exemplu...cei care se pensioneaza saracii de tineri pe la 47-48 de ani, si multi dintre ei au reusit cumva sa se (re)intoarca in sistem prin nu stiu ce mijloace si astfel incasau si pensie si salariu tot de la stat, cel putin in trecut dar nu au fost unul sau doi, cazuri izolate!

Dar ce parere ai despre "domnul" Mugur Isarescu care este si pensionar si lucreza si la BNR? pe ce salariu si pe ce pensie!? aceasta "sluga" a puterilor din afara, pe care nimeni nu il poate da la 'pensie' finala, decat 'doamna cu Coasa'
se pare ca in aceasta tara nu avem oameni tineri (aici se impune experienta in domeniu deci un 40-50 de ani ca si varsta zic eu ca este ce trebuie) buni pentru a conduce BNR, dar culmea avem copii care castiga concursuri internationale de robotica...deci practic in tara asta nimeni nu ar putea sa-i ia locul lui Isarescu...asta imi spune indirect 'STATUL ROMAN', si da, sunt ironic cand spun ca nimeni nu este in stare, NU SE VREA!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa impozitezi venitul legal al cuiva?
Si de sa ii ingradesti dreptul la munca?

Vorbim de pensiile normale, nu de tot felul de pensii speciale.

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Unu care a iesit la 45 de ani la pensie ca a obosit sa plimbe foi de colo-colo sa aiba 6000 de lei si sa castige pe langa inca 2000 ti se pare ok?

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Depinde ce a facut ala pana la 45 ani
daca a fost militar sau politist si si-ar riscat viata 6000 lei e decenta suma.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Doar ca militarii cam risca sa moara de plictiseala... cel putin pana acum.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, doar ca tu la jobul tau de birou nu ai niciodata posibilitatea de a fi trimis undeva sa mori sau sa omori.

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Nu te trimite nimeni cu forta, se dau mai multe probe si esti in competitie cu altii pe acele posturi de plecat in afara.
In teorie ca in practica te recomanda pila daca vrei sa pleci.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Aha, si daca maine ne ataca rusii?

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Te trimitem pe tine ca si asa le sti pe toate.

| suntserios a răspuns (pentru Lupică27):

Pe vezi tu, eu pentru ca stiu multe sunt mai valoros sa nu fiu trimis carne de tun.

| Lupică27 explică (pentru suntserios):

Asa e boss, fara tine suntem ca pestii fara biciclete.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca ne ataca rusii, 75% din cadrele superioare se dau cu ei instant sau intra in concediu medical. Astia mai de jos, cum le-o fi norocul...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părere proastă. Pensia este un drept a lui pentru care a muncit. Lasă omul să lucreze dacă mai poate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu-s de acord. Sau sa zicem ca as fi, dar numai in cazul posturilor din sistemul bugetar. Motivele le stim cu totii, insa dpdv legal nu este ok sa discriminezi persoanele care lucreaza acolo, ca nu sunt chiar toti nepotii barosanilor.
In sectorul privat este o aberatie sa limitezi munca pensionarilor, pentru ca mai peste tot este deficit de personal, puterea de munca a tarii noastre fiind in mare parte "plecata" sau acasa, fara chef de munca.
Pensionarii nu sunt o problema la noi. Tineretul (noi/eu) au locuri de munca la tot pasul, dar nu se duc, pentru ca viseaza salarii mult mai mari decat se poate pe la noi.
Asta este cel putin situatia mea: imi bat angajatorii la usa, imi scriu peste tot, am usi deschise peste tot cel putin in orasul meu, dar prefer sa lucrez 3-4 luni pe afara sau pe la negru, decat sa ma blochez intr-un job cu norma intreaga, dar care imi ofera un salariu la misto, sau ma tine 12-14 ore pe zi.
Lasa pensionarii sa lucreze linistiti. La fostul job, un coleg e la pensie de vreo 5 ani; e printre cei mai stabili angajati, eu am plecat de 2x, la fel si colegii mei tineri, iar el lucreaza in continuare acolo. Eu as fi angajat oricand inapoi, dar nu imi mai trebuie.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai normal ca nu le convine tinerilor, jumate din salariu se duce numai pe chirie, mancare facturi, nu te alegi cu nimic.
Nu mai zic sa iti faci o familie, ca nici sa scoti o femeie in oras nu iti ajung.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lupică27):

Pai da. Deci, lasa "fosilele" sa mai duca economia, cat timp cautam noi alternative. E clar ca noi, tinerii, nu muncim suficient.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un loc de munca stabil si un salariu bunicel dar stiu cum e sa tragi ca un hamal pe o mana de lei asa ca inteleg.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lupică27):

Unii pensionari trag ca sclavii, pe salarii mici. Mai ales cei care au iesit la pensie cu minimul, iar acum nu se pot descurca din pensie, asa ca lucreaza femei de serviciu, paznici, vanzatoare... N-ai de ce sa-i suprataxezi, si asa sunt vai de ei, desi au facut munca grea cate 30 de ani.

| Lupică27 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am si spus ca nu ma refer la aia fratele meu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Propui foarte prost. Sa zicem ca sunt programator genial, rup maimuta in doua, muncesc la privat toata viata, pe salariu mare, carte de munca, cotizez de imi vine a bori. Ma pensionez de la salariu de 25.000 EUR la pensie de 5000. Pe baza de contributivitate exclusiv. Dupa aia ma angajez ca si consultant, pe 10.000 EUR salariu. La fel, platit taxe la el, tot ce trebuie. La privat. Si tu vrei sa ma pui pe aceeasi treapta cu un neica-nimeni care a terminat 8 clase, a intrat in politica, a frecat duda pana la pensionare, s-a pensionat cu vreo 3 pensii speciale care cumuleaza vreo 10.000 EUR, si apoi se angajeaza inapoi la stat ca sa mai ia si vreo 5000 EUR din salariu? Pai pardon...

| Holiday a răspuns:

Prostia dintotdeauna a romanului. Nu se concentreaza cum sa castige el mai mult, ci se gandeste cum sa-i aduca pe ceilalti la nivelul lui scazut de venit.

| johnnny123 a răspuns:

Problema sunt doar pensiile babane care nu sunt obținute pe criteriul contributivității.

Nu ar fi corect să impozitezi cu 75% un om care are pensie mare pentru că a muncit 40 de ani la privat pe un salariu foarte bun și a contribuit cu o grămadă de bani la CAS. În cazul ăla, pensia este absolut corectă, sunt banii lui.

Problema sunt "specialii" din sistem care ies la pensie la 45 de ani cu pensii babane fără să fi contribuit aproape deloc și apoi se reangajează în sistem pe același post și mai iau și un salariu pe lângă pensie.

| Korkodeln a răspuns (pentru johnnny123):

Corect, ai iesit la pensie pe principiul contributivitatii, LA LIMITA DE VARSTA, sau in caz de boala, numai dupa evaluare medicala, poate nu mai poti fi miner, dar poti fi vanzator la non-stop, dar nu la speciali sau la iesitii anticipat, sub nici o forma pana la atingerea limitei de varsta "normale" si nu speciale. Daca mai vrei dupa 65 de ani, asta e.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu stiam ca ai de ales, daca vrei sau nu sa mai continui munca. Nu stiam ca poti lua pensie in timp ce muncesti.

| Lupică27 explică (pentru StoicAnalysis):

Cum sa nu?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Lupică27):

Pai mi se pare de rahat. Sa iei pensie integral in mana si sa mai si muncesti. Eu as fi de acord sa ai de ales. Ori muncesti in continuare, ori iesi la pensie si nu mai muncesti deloc. Si cu pl in fund si cu sufeltul in rai nu merge vere laughing

| ValentinMihai78 a răspuns:

Problema este corectă, dar nu perfect adevărată.
Pentru că cei la care te referi, sunt pensionari prin o lege dată de guvernarea CDR, a lui Ciorbea, prin care anumitor categorii profesionale li s-au acordat superputeri, supervenituri, superdrepturi!
Până în 1989, doar minerii, categoriile profesionale cu risc crescut din industria grea, militarii aveau prin grupele de muncă acordate, dreptul de a ieși cu cel puțin 10-15 ani mai devreme, față de limita legală de ieșire la pensie.
Din momentul venirii guvernului CDR s-au scos grupele de muncă, s-au creat privilegii unor categorii profesionale.
În loc de a impozita, salariul unui pensionar "special", mai bine se abrogă legile aberante ale guvernului CDR, se face o lege a pensiilor corectă, așa cum a avut România, nu numai în comunism și atunci, într-adevăr o ieșire la pensie anticipată va fi făcută de categoriile profesionale corespunzătoare și nu "specialii".

| MistarGoGu a răspuns:

Ei na! Ăstia pensionati " de tineri " de prin MAI, MApN, $ECU *( SRI & SIE) sau Min. Justiției ori isi fac firme de securitate, consultanta, detectivi particulari, intra in avocatură sau alte chestii nu stau Ei la tarnacop sau sa pună în raft marfa la Mega Image.
Oricum la " munca de jos " 90 % sunt băgați asiatici la greu!

| Lupică27 explică (pentru MistarGoGu):

Am cunostinte care au fost cadre militare si acum lucreaza la paza, au pensii maricele si nu mi se pare ok.
Am cunostinte care au lucrat in SRI si acum sunt la pensie dar stau acasica.
Unii se fac soferi, altii se baga la pandarie.
Da, de obicei aia care au si multi bani isi fac firme de paza sau altele.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

" Cadru militar " suna cam vag boss! Cadru militar poate sa fie si un sub-ofițer, un maistru militar sau un ofițer cu Academie militara! Iti dai seama ca un Ofițer nu sta el sa pazeasca borcanele cu murături de la Mega! Ala se baga ca inspector de securitate la o firma mare! Merge sa verifice angajatii si obiectivele dintr-o zona stabilită!
De aia din SRI sau SIE *( fostii spioni ) nu mai vorbesc la experienta lor sunt " vanati " si pe dincolo de tot felul de firme!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Unu *( ofițer ) pensionat *( 40 -45 ani ) din SRI& SIE pai ala e " doxa " de meserie, tehnica militara si psihologie!
Sunt căutați prin Africa ca sefi de securitate prin Aeroporturi internationale, organizează sistemul de paza pe la ministere sau alte institutii de acolo pe multe mii € sau $!