| anonim_4396 a întrebat:

La banca pot cumpara euro, fizic?
Pot sa-mi scot din cont banii fizic intr-un sediu, sau imi trebuie un bancomat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banii ti-i poti scoate la caseria bancii sau la un automat bancar.
Evident ca poti sa mergi cu cardul si sa nu scoti nimic, doar sa-i pui pe ei sa-ti cumpere cati euro doresti, cu banii din card.
Tranzatia se face mai usor si mai rapid in felul asta.
In final, plecand cu cardul in buzunar si euroii in mana happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți cumpăra orice valuta de la banca

Poți sa îți scoți și banii fizic, mai puțin la ING

| sierra1 a răspuns:

Poți DAR prin cursul practicat (scump la vânzare - ieftin la cumpărare) băncile descurajează asta. Casele de schimb valutar sun mult mai aproape de realitate dpdv al cursului valutar.

| Holiday a răspuns:

Poti face retragere de bani din cont la casieria bancii, doar ca in general se aplica un comision mai mare decat daca ai retrage de la bancomat.
Daca vrei sa scoti o suma mai mare (in general peste 10.000 lei) trebuie sa anunti cu o zi inainte, altfel platesti un comision de retragere si mai mare.
Poti cumpara euro direct de la banca. Cursul este insa mai mare decat la casele de schimb. Daca vrei sa cumperi cateva mii de euro foarte probabil sa nu aiba numerar si va trebui sa mergi la mai multe banci.