| cosmin3confuz a întrebat:

Tocmai am gasit un site din Italia/Anglia unde vreau sa cumpar niste haine online. Dar am o problema : ca sa comand pentru Romania trebuie sa folosesc un card de credit sau cont paypal, dar cel mai aiurea e ca trebuie sa platesc in euro/dolari. Cum fac? Din cate stiu conturile paypal sau cardul de credit nu este numai in lei (ma refer cel din Romania)? Help! Dau funda, vot!

Răspuns Câştigător
| mdaria a răspuns:

Pai cel mai indicat e sa folosesti contul paypal, daca ai unul. Iti pui bani pe card, de pe card ii pui pe paypal si asa cumperi ce vrei tu. pe paypal platesti cu euro sau dolari.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea cardurilor sunt internationale in sensul ca il poti folosi la cumparaturi online. Chiar daca ai lei pe el se face conversia automata in euro, dolari, lire etc in momentul platii

| Kriss96 a răspuns:

Pai e foarte simplu. Daca ai card de credit pui euro pe el. Iar ca sa obti euro e si mai simplu. Te duci la un Exchange si cumperi euro cu lei happy Un euro e 4, 4 lei parca. Cu PayPal nu stiu sigur cum este. Dar poti intreba si la o banca. Sigur te lamuresc ei calumea.

| anutzabnx a răspuns:

Paypal este acceptat de toate site-urile in general, deci cu siguranta se poate plati prin el. Se poate plati si direct cu cardul, doar ca exista unele site-uri care nu accepta aceasta modalitate, ci doar Paypal. Nu trebuie sa platesti in euro sau dolari, pentru ca atunci cand platesti se face conversia automata. De exemplu, daca ai cumparaturi de, sa spunem, 10 euro, ti se retrage din cont echivalentul, adica 44, 4 lei. Sa iti faci cont Paypal este foarte simplu, doar ca trebuie sa ai pe card cel putin 1.50 euro, pentru ca atat costa sa iti faci cont. Practic, Paypal este o banca electronica care nu permite celui care iti retrage banii sa retraga decat suma respectiva. E cea mai sigura modalitate de plata, iar acum accepta toate tipurile de card(inainte acceptau doar MasterCard si Visa. Daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa intrebi. happy