| Ady094 a întrebat:

Salut TPU, am 16 ani, dacă am in aplicația Trust Wallet în Criptomoneda ETHM 137$, trimiși de cineva când ii scot pe card, va trebui sa declar la ANAF? Totuși nu sunt 10 lei de aia zic. Și cum fac întâi scot banii și după merg la sediul ANAF din oraș sau întâi merg și după ii scotlaughing))?
Nu de alta dar nu vreau probleme, o iau pe mama la sediul Anaf, plătim taxa și aia e, din 600 de lei, cu taxe și impozite cu cat mai rămân?
Explicați pe înțelesul meu va roghappy ca nu ma pricep!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad eu tu ai un cont fake si nu cred ca poti scoate nici un ban din el deoarece ai numai 15 anisori, iar conditia ca contul sa fie eligibil este sa ai 18 ani impliniti.

"Do you need to be 18 for trust wallet?
To be eligible to use Trust Wallet: (i) you must be at least eighteen (18) years old and legally competent to enter into these Terms; (ii) you must not be a resident of sanctioned jurisdictions according to any trade embargoes, UN Security Council Resolutions ("UNSCR") or HM Treasury's financial sanctions regime..."
https://trustwallet.com/terms-of-services/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai rămâi cu jumătate. Dar nu se face așa. O dată pe an în ianuarie depui la finanțe o declarație de venit.

| LoveSleep a răspuns:

Platesti 10% din profit. Daca ai profit 600 lei, platesti 60lei.

Dar nu-ti bate capul
Nu te amendeaza nimeni ca nu ai declarat 60 lei. Mai ales venit din crypto. Nu te duce nicaieri, consumi mai multi bani pe taxi pana la anaf decat cat platesti impozit.

Dar nu scoate. Ce faci cu 600 lei? In cativa ani o sa ai probabil de 10 ori suma asta. Lasa-i acolo.