| codpenal2018 a întrebat:

Salut,TPU. Am o bancnotă poloneză de 1000 TYSAIAC ZLOTYCH din anul 1982 într-o stare perfectă, mai sunt valabili?, la bancă se poate converti în lei? Sau sunt ieșiți din uz?, ce valoare are pentru un colecționar? Dau fundă la cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sunt zloti din perioada comunista iesiti de mult din uz ca si leii din aceiasi perioada. Cauta pe siteurile de colectionari cu cat ar putea fi valorificati. Cum inflatia in Polonia a fost uriasa (ca si in Romania de altfel) dupa caderea comunismului practic nu mai valorau mare lucru cand s-au scos din circulatie.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sunt de colecție, eu în locul tău de asta m-aș uita mai întâi.