| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi deschid un PFA insa nu stiu mare lucru despre acest lucru,ce acte am nevoie, cat sunt taxele la stat, cartea de munca etc... daca ma puteti ajuta mersi

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste OUG 44/2008 si afli tot ce este necesar, inclusiv actele si procedura. Primul pas este sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau pentru denumire si acolo afli tot ce ai nevoie. Succes si numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Nu stiu sigur sa-ti spun, daca dai o cautare pe google sigur gasesti, ce vreau sa-ti subliniez este ca e o chestie cam ciudata la pfa, aceea ca raspunderea este in limita patrimoniului personal (adica masina, casa, tot ce ai tu pe numele tau), in timp ce la o societate comerciala raspunderea este in limita capitalului social (adica 200 ron)... ceva informatii de pronire gasesti aici http://www.pfa.ro/......e+sanatate

| valentino52 a răspuns:

Eu tocmai ce mi-am deschis un SRL-D si am fost scutit de taxe care erau in jur de 1000 de lei pentru ca am pana in 30 de ani, am alex sa platesc impozit de profit si CAS-ul platesc doar jumate din cat as fi trebuit sa platesc pentru angajati.