| SaveTheNature a întrebat:

Stie cineva sa-mi raspunda CONCRET la o intrebare? Cumpar obiecte din China de pe Ebay. Momentan imi ajung pe adresa din Anglia. Platesc, de ex 100 de lire -cu cardul, si produsulimi ajunge direct ACASA, fara sa mai platesc ceva in plus.
Am inteles ca daca vreau sa comand acelasi produs in Romania, trebuie sa mai platesc TVA, si eventual si o taxa vamala. Deci in Romania, pe produsul de 100 de lire o sa platesc 124 de lire? Daca eu comand produse in valoare de 10.000 de lire. pierd 2400 de lire in Romania..Am comandat din China marfa de vreo 8000 de lire, si n-am platit nici o taxa in plus, Sa-mi explice cineva va rog! Mentionez ca sunt buimacit datrita faptului ca pana acum parerile au fost CONTRADICTORII.

1 răspuns:
| Jhonny22 a răspuns:

Salut, eu cred ca datorita faptului ca curiele din China-Uk sunt foarte ocupate, de asta nu percepe taxa, in schimb cand trimiti in Romania, in afara de plata care o faci pe site pentru transport, mai iti ia o taxa, nu stiu exact acum, depinde de produs!