| AlexSalutir a întrebat:

Vreau sa imi fac o afacere si am nevoie de un imprumut si nu stiu cum as putea sa il obtin, ce suma as putea sa scot, cerintele necesare. Exista un imprumut special vizavi de treaba asta cu deschiderea unei afaceri de care as putea profita? Dau funda, multumesc.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai un plan de afacere beton nu primesti imprumut, banca nu vrea sa piarda banii dati, tu vei pierde daca afacerea va da faliment, este greu in ziiua de azi sa faci afaceri deoarece nimic nu merge in Romania, statul te va sărăcii cu impozitele si taxele care trebuie sa le platesti, nu vei cîstiga atitia bani sa dai si taxe la stat si salarii angajatiilor si rate la banca, si la ce afacere te ai gîndit si care ar fi suma de bani pe care ai vrea sa o imprumuti la banca, pui casa sau apartamentul ipoteca la banca si dormi in strada daca nu ai cum sa achiti ratele, i ti nenorocesti familia o scoti in drum. Stai linistit si angajeaza te mai bine la altii care au afaceri si dureri de cap cum sa faca banii de rate, sau vrei si tu sa ai asemenea dureri de cap insomnii si mesaje de la bănci care te urmaresc pentru a recupera datoriile de la tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa este cum spune sadrain46, trebuie sa ai o casa sau valori mari investite in ceva, ca sa poti sa le pui ca garantie la banca, pentru imprumutul pe care vrei sa-l iei, ca in caz ca afacerea nu merge si nu ai de unde da banii inapoi, banca sa nu ramana pagubita, luandu-ti casa.
Oricum, nici o afacere care o incepi cu imprumut bancar nu face profit in primii 2-3 ani de cand o deschizi, fiindca toti bani se duc la banca.

| sierra1 a răspuns:

Fă o vizită la bănci, convinge-i (serios) și primești banii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să obții un împrumut, de la o bancă, trebuie să ai un colateral, ceva de ipotecat. Banca trebuie să aibăo garanție că își va putea recupera banii, dacă afacerea ta nu reușește. Apoi trebuie să ai un plan de afaceri făcut de un profesionist, din care să rezulte cum vei câștiga bani cu acea afacere, nu doar, aș vrea și eu să.
Astfel, nu există un împrumut special pentru tine.