| Nimeni666666 a întrebat:

Am chef sa desenez, nu stiu ce sa desenez in afara de persoane anime, vreau sa simt ceva cand desenez, ceva inspiratie, vreau sa ma las de desen, dar vreau sa desenez ceva ca ma plictisesc, ajutor, ce fac cu viata mea? Sugestii?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să mergi pe Google Images, să scrii femei frumoase, să alegi una care îți place și să o desenezi pe aia. Dacă ești fată, vice versa.

| Ineys a răspuns:

De ce nu desenezi ceea ce vezi in jurul tau? Masa, biroul, scaunul, patul, TV-ul, calculatorul, etc. Asta iti dezvolta cu adevarat simtul artistic si gandirea in perspectiva, etc. Cand desenezi dupa o poza nu prea te ajuta asa mult sa te dezvolti. Si eu desenez foarte mult dupa poze, si de curand am inceput sa desenez ceea ce vad in realitate, cum am zis si mai sus. Uita-te la un obiect intr-o pozitie si incearca sa iti imaginezi tu cum ar arata in alta pozitie si deseneaza-l. Apoi schimba-i pozitia in cea in care ti l-ai imaginat si vezi cat de aproape ai fost, etc. Sunt multe exercitii prin care sa iti dezvolti abilitatea asta. De ce sa te lasi de desen? Eu desenez in special la ore cand ma plictisesc. Nu trebuie sa privesti asta ca o "munca". E ceva ce faci de placere, asa se zice.

| cuvant a răspuns:

Daca iti place sa desenezi, iesi pe strada si deseneaza ce ti se pare interesant. Portrete, parcuri, cladiri, diferite scene care le vezi.
Poate chiar poti face caricaturi si faci un ban.
Daca stai in casa nu o sa ai inspiratie..iesi in lume..asta te va ajuta.

| unvecin a răspuns:

Rețeta 1: Iei o hârtie goală, o pui undeva în dreapta ta și ești pregătit să desenezi pe ea încet linii. Fără să te uiți pe foaie. Te uiți în mâna stângă, încerci să urmărești linii din palmă și să le desenezi. Deci cu ochii ești în palma stângă, iar cu mâna dreaptă desenezi fără să te uiți la foaie. După vreo 5 minute te uiți ce linii ți-au ieșit. Și acum vine partea interesantă: încearcă să adaugi alte linii și hașuri la liniile existente încât să semene cu ceva. Deci din haosul de linii să iasă ceva organizat. Ceva plăcut ochilor. E un exercițiu de imaginație intens și o să-ți iasă lucrări pe care altfel nu le-ai obține. Creativitate maximă. happy

Rețeta 2: Pui pe cineva să traseze linii la întâmplare pe hârtie. Apoi te uiți la ele încercând să-ți imaginezi lucruri prezente acolo, cu minimul de modificări. Scoți din liniile alea un desen. Desigur, ai voie să hașurezi / colorezi, dar preferabil să păstrezi cât mai mult din liniile inițiale, chiar fără să ștergi ceva de acolo, încât omul care ți-a dat provocarea să vadă că liniile lui haotice s-au transformat în ceva artistic. happy

| RoxIone a răspuns:

De ce să te lași de desenat dacă asta îți place să faci? Desenează tot ceea ce ți se pare interesant sau improvizează ceva anume. Poți desena o mănăstire, un prieten, o pădure plină de animale, sau ce dorești tu.

| Bibi33 a răspuns:

Deseneaza oameni, flori, case, peisaje de iarna.