| Pawel95 a întrebat:

Am foarte mult de invatat pentru teze, teste... dati-mi o idee.cum sa invat mai unsor? Funda! happy

Răspuns Câştigător
| crisS a răspuns:

Poti sa iti subliniezi esentialul din fiecare lectie si sa inveti doar partile importante - restul poti citi doar...Important e sa te trezesti dimineata cu chef de invatatwinking si sa te pui pe treba.

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Teza este teza, testul este test...

Inchide PC-ul... sau nu, pune pe el o muzica relaxanta, fara imagine, stai la masa de lucru, cu un creion /pix in mana si noteaza, toate datele principale din ce ti-ai propus, sa studiezi.
Ca sa memorezi, ceea ce citesti, /ma repet/ citeste cu voce tare, ca si cum te-ar asculta cineva, ca si cum ai fi la catedra /profesor fiiind/si incearca, sa nu te uiti pe manual. Vei reusi, fii sigura...

| xxdd a răspuns:

In primul rand trebuie sa te relaxezi, nu poti sa inveti stresat...
Mananca ca porcu, dormi 4h si cand te trezesti citeste tot ce ai. dimineata repeti iar si o sa stii.happy
Nu uita de lecitina.

| Minks a răspuns:

Incearca sa inveti segmentat. Iti imparti lectiile pe segmente si le inveti pe fiecare in parte.

| Anonimusss a răspuns:

Sa nu iti mai pierzi timpul sa postezi intrebari aicitongue

| Hum1lREALIDAD a răspuns:

Ia niste lecitina sporeste capacitatea de concentrare

| virusake a răspuns:

Tot ce ai de invatat reprodu sub forma unei scheme. E mai usor de invatat asa (dar mai mult de batut capu). Important e ca retii chiar si cand faci acea schema, deci din start ai un avantaj. tongue

Răspuns utilizator avertizat
| UninspiredName a răspuns:

Pai...eu invat cu muzica in casti.si am memorie vizuala asa ca retin usor chestiile, cateodata le scriu de mai multe ori pana le invat... cel mai important e sa stii ce o sa iti dea la test sau teza si sa inveti numai ce e important. Recitesti frazele de mai multe ori si dupa aia scrii ce ai retinut.si daca nu retii totul poti sa iti scrii p mana sau p banca.totul e sa nu fii prins.big grin.Succes

| Roooxy a răspuns:

Pai... după ce termini de citit poti sa iti notezi pe o foaie pentru a memora mai multe informaţii. Daca trebuie să ti minte ani, poti sa asociezi anii cu o data importanta din viata ta.
Cel mai important e sa ti minte ceea ce citesti. Nu sa tocesti.
Incearca sa povestesti cu expresiile tale ceea ce ai inteles sau ce ai retinut din ce ai citit.happy
Sper sa iti fi fost de ajutor:*

| Overseer a răspuns:

Pur si simplu sa fii treaz, si sa fii gata sa inveti mult.

| scrilex a răspuns:

Ce clasa esti?