| elishor16 a întrebat:

Am si eu o problema...Sunt impreuna cu prietenul meu de un an si jumatate dar este foarte gelos si posesiv...Si eu sunt geloasa dar el intrece orice limita...Imi interzice sa ies cu prietenele mele.nu prea ii convine nici cand plec cu parintii, nu il mai inteleg...imi pune tot felul de conditii, nu a avut incredere in mine niciodata de cand ne-am cunoscut si cu toate astea ne iubim foarte mult sau mai bine zis eu il iubesc enorm de mult, as vrea sa il las si sa il uit dar nu pot, imi este f greu...Mentionez ca din cauza ca a dat in mine parintii nu imi mai dau voie sa stau cu el. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| jo a răspuns:

A dat in tine? Iti interzice?
Fugi cat de tin picioarele. Nimeni nu are dreptul sa dea in tine si in locul parintilor tai (chiar, esti minora?) ma duceam la Politie pentru ca merita sa faca puscarie. E un frustrat, un nefericit care nu vrea decat sa-i faca si pe cei din jur nefericiti. Nu te iubeste. Nu te merita.
Fugi. Foloseste-ti capul.

19 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca a dat in tine o data o va face mereu.Renunta cat mai repede la el, gelozia nu e buna vei ajunge sa mergi pe strada cu ochii in pamant, o sa iti reproseze ca te uiti dupa altii.Asculta parintii, iti vor binele, vei gasi un baiat care sa te merite si sa te iubeasca, ii spui clar ca parintii ti-au interzis sa te mai intalnesti cu el.

| cristi27 a răspuns:

Daca a sat in tine eu zic sa il lasi, va da si a 2-a oara si va tot da si nu cred ca iti convine sa te bata mereu.Chiar daca il iubesti acum, trebuie sa pui piciorul in prag, ca sa iti fie si tie bine, trebuie sa te gandesti la tine in primul rand, apoi la el. El nu poate sa iti interzica niciodata sa iesi cu prietenele tale, nici cand esti pe numele lui nu are dreptul sa te oblige sau sa iti interzica sa faci anumite lucruri prin simplul fapt ca nu esti sclava lui, atata timp cat parintii tai care te-au crescut si ti-au dat de mancare nu iti interzic anumite lucruri el nici atat nu poate sa iti faca, eu zic sa te gandesti bine, sa faci ce este mai bine pentru tine, chiar daca vei suferi o perioada iti va trece si vei avea o viata mai linistita si sunt destui baieti in toata lumea asta, trebuie sa ai si tu o viata frumoasa, nu trebuie sa traiesti cu teama de toti nebunii...asta e parerea mea pana la urma e decizia ta si crede-ma ca daca as fi parintele tau las da pe prietenul tau la politie doar pentru ca a dat in tine, te pup bafta

| ancalazar a răspuns:

Daca a dat in tine si tu inca il iubesti...inteleg de ce e intrebarea asta la "arta si cultura"...gandeste fato! gandeste!

| danutza a răspuns:

Ce sp uh e f grav straight face
a dat in tine si u inca mai esti cu el... u nu iti day seama ca pe viitor va fi f violent cu uh si asta numai din cz geloziei
sincer meritzi cv mai bon decat sa ajung mai tz sa il urasti mai bine acum cat inca il iubesti sti uh la ce ma refer...
oricum decizia este a ta
bafta :*

| antonelk a răspuns:

Sa stii ca si eu am patit la fel cu fostul meu preten era gelosss si dadea in mine si parintii mi-au interzis si mie sa mai fiu cu el si ne intalneam pe ascuns pana intr-o zi cand m-am enervat si am zis GATA pana aici si ne-am despartit. mi-am gasit alt prieten el alta chiar daca inca ne mai iubeam sad si o ajuns sa-mi scoata fel de fel de povesti din cauza ca l-am lasat dar sa stii ca asa ii cel mai bine si dupa aia le-am dat dreptate la a mei... u ai vrea sa ai unu care sa beie si sa te bata cand vrea el cand poti avea unu care sa-ti faca toate poftele.chiar daca il iubesti asta e si eu il mai iubeam chiar daca aveam prieten si ma gandeam la el darr dupa un timp mi-a trecut :X acum vezi tu.bafta :*

| antonelk a răspuns:

Si in plus si eu am avut aproape un an cu el dar decat sa dea in mine mereu mai bine las`o balta ca nu am ajuns sacu lui de box, nu?

| antonelk a răspuns:

@little daca odata a dat in ea iti dai seama ca va mai da si eu am patit`o am vb cu el si zicea ca se schimba c anul mai da si din alea si dupa un timp cateva zile iar a inceput deci nu are rost straight face

| buburuzAndreea a răspuns:

Te rog, trezeste-te la realitate! Incearca sa te detasezi de sentimentele pe care le ai pentru el si sa te gandesti putin la ce ti se intampla. Te controleaza pana la extrem. Tu nu ai deloc libertate. Esti si tu om si nu e corect sa te tina in lesa ca pe caini. Apoi gandeste-te ca e agresiv. Daca face asta de acum, daca va veti casatori va face chiar mai rau.

Inteleg ca il iubesti si simti ca nu poti trai fara el. E ceva normal. Nu neg ca te iubeste, probabil ca o face, dar daca insemni atat de mult pentru el, atunci va trebui sa inteleaga ca nu e drept sa se poare asa cu tine, ca daca va continua asa va ramane singur.

Nu-i condamna pe parintii tai ca ti-au interzis sa te mai vezi cu el. Au facut asta ca sa te protejeze.

Sfatul meu este sa incerci sa-l ajuti sa isi controleze furis si posesivitatea. Purtati o discutie serioasa si afla cum ai putea sa il ajuti. incercati sa rezolvati problema, dar daca nu functioneaza nimic, atunci anunta-l ca ori cauta ajutor specializat ori te desparti de el. Stiu ca acum crezi ca nu ai putea face asta niciodata. Inteleg ca il iubesti, dar stii si tu ca nu poti trai asa. E agresivitate emotionala si fizica si e foarte grav! Doar ai vazut si tu la televizor cate femei sunt omorate in bataie de sotii lor. Si apoi nenrocitii sunt bagati la inchisoare.

Ai grija de tine! Sper sa fii fata isteata si sa iei alegerea corecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara de multe ori geloziei ii atribuim nuante iluzorii ale unei iubiri extrem de puternice.Eu cred, mai degraba, ca este disperarea si frica ca nu se va putea descurca fara tine. E din rautate generata pentru ca daca ar fi din dragoste, eu personal, n-am intilnit dragoste sa genereze rautate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prin dragoste intelegi bataie si te complaci in situatie atunci acceptal"poate tu nu suferi - dar cei din jurul tau? mama ta si tatal tau care teau crescut pana acum, sa vada ca cineva le bate copilul"punete in locul lor si vezi ce simti apoi gandeste-te daca merita o viata ca asta. tu il vei obisnui pe el asa si apoi iti va fi greu sa te retragi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci scuze ca zic dar daca ai fi fost fata desteapta i'ai fi dat flit imediat ce ar fi dat in tine.Adica cum ai vrea sa se comporte altfel cu tine daca tu nu iei atitudine in fata lui si in plus unde sunt principiile, chiar in halul asta am ajuns noi fetele sa stam sa dea orice baiat in noi. Daca te iubea avea incredere in tine, si nu se purta ca un dobitoc.Nu te critic, dar asta este realitatea ca nici o fata nu mai ia atitudine fata de baieti si stau toate la cheremul lor.Lipseste caracterul puternic si vointa.Si nu iti fa griji ca fara el poti trai foarte bine, mult mai bine decat cu el si sa stii ca baietii trec si vin ca autobuzele.

Fa alegerea corecta cat nu e prea tarziu si nu iti pierzi prietenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va multumesc mult pentru sfaturi... O sa ma ajute foarte multhappySi...jo...da sunt minora (16 jumatatebig grin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

App nu a dat doar o singura data in mine, ci de 5-6 orisad...Va multumesc foarte mult pentru sfaturi... O sa tin cont de elehappy...Si...jo.da sunt minora(16 ani si jumatatebig grin)...:*:*:*

| WhiteWings a răspuns:

Si prietenul meu era foarte posesiv dar tine mult la mine si a reusit sa se schimbe nu mi se pare normal sa dea in tine incearca sa vorbesti serios cu el ca daca vrea sa mai fiti impreuna ar trebui sa se schimbe

| LOADING █████████99% a răspuns:

Nu prea cred ca asta e iubire din partea lui...

| little a răspuns:

Lasati ma fata in pace! Draguta, vorbeste cu el, si zii ca nici tie nu iti place asa, sa o lase mai moale, ori asa ori o termini cu el. Zii asa sa vezi ca v-a intelegehappy cred ca am cel mai bun raspuns dpa aici... restul, toti" lasa-l, anunta politia, etc."

| cryna_9550 a răspuns:

Sa-ti asculti parintii, daca el nu are incredere in tine, din cate ai zis te-a si lovit, pai cand veti ajunge mai departe ce o sa se intample? O relatie se bazeaza pe respect si incredere, cel mai bun lucru ar fi sa-l dai uitarii, ca o sa intalnesti un baiat bun care o sa te iubeasca si o sa te respecte, o sa treaca timpul si ai sa vezi ca o sa razi singura de tine si o sa-ti pui intrebarea cum ai putut sta cu el atata timp si sa-i accepti atatea prostii.Ai grija de tine si trimite-l la plimpare.

| dany_1194 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te desparti de el, de ce sufera el nu este gelozie ci obsesie si mai tarziu vei avea foarte mult de suferit.

| bellya a răspuns:

Daca a dat in tine...cu siguranta va continua sa o mai faca...crezi ca meriti asa un tratament mai ales daca stii ca nu ai gresit cu nimic si totul e in mintea lui? gelozia e o boala...si destul de severa! iti spun sa ai mare grija... ce ai de gand sa faci? sa stai o viata inchisa in casa doar sa stii ca nu ai probleme cu el si sa stii ca e bine? nu te sfatuiesc! gelozia nu trece cu una, cu doua...baieti sunt si meriti respectata nu lovita si tinuta in casa! iti doresc o viata frumoasa! tine cont de sfaturile de mai jos ca, sunt de luat in seama!