| CiocolataAmaruie a întrebat:

Am un desen de facut cu tema"9 mai"si nu am idei.Cine are idei?
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Phaii... 9 mai ziua victoriei
big grin
poti sa faci acolo' niste soldati, ft simlu.niste cariaturi simple pe care le imbraci patt de ala militar.multe steaguri, nistesange curs pe fond, multi oamnei care sunt ranitzi, dar si multi care ranesc, toate acestea in partea de jos si in stanga foii.iar sus si in partea de sus, poti sa pui multi oamnei feriitit, dar totusi ranitzi, soldati cu handicap acum (cu mana, picioru' rupt. etc) care ridica cu mandrie stegurile, o lumina puternica si in partea de jos un mare val de intuneric (am zis ca pictat cu sange(
si ceva de genu.
ceva care iti inspira tie un razboi, si o victorie big grin
succes si sa iei 10+ :*pupykutz

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ziua de 9 mai este o dată cu multiple semnificaţii - Ziua proclamarii Independenţei principatului României de sub turci, sfârșitul celui de al II-lea război mondial şi Ziua Europei.
Deci poti desena deci, o scena din parlamentul de atunci compozitie pe latime sau pe inaltime, sa se vada figura lui Kogalniceanu // O scena cu capitularea din 1945, compozitie pe inaltime // sau O prostie oarecare legata de ziua Europei, pe care nu o vad reprezentata acum.
Eventual un fel de hora pe verticala / pe inaltime, unde sa fie reprezentati in costume traditionale, oameni din statele membre ale Uniunii Europene, dar ar fi o prostie, ca realizare plastica.
Daca tot nu ti s-a precizat despre care 09.05. este vorba, poti spune ca in 09.05. 2010, ai fost cu taica-tau in piata, si ati cumparat o rata, si faci un desen cu un om si un copil / adolescent / a, care cumpara o rata din piata, si evident si tarabe si marfuri, si alti oameni.
Deci o piata volanta, cu niste tarabe in primul plan tu cu tatal tau, in planul doi taraba cu rate si gaini, in panul 3 vanzatorul si in continuare, alti oameni si alte tarabe, si cu marfurile de pe tarabe. Timpul zilei amurg, se vede cerul la apus de soare.
Compozitie pe inaltime.
Important este sa fie corect desenat si foarte frumos colorat.

| Myuu a răspuns:

Pe 9 mai este ziua Europei, eu am o ideea pe care am facut-o impreuna cu colegii mei si azi cand a avut loc concursul am castigat locul 2.Noi am facut o closca cu 27 de puii,iar fiecare pui are cate un stegulet, palarie, rama sau esarfa cu steagul tarii care ii distinge.
E o idee buna!

| Neagandalf a răspuns:

Buna si eu sunt bun la desen pictura si chesti am 5 diplome...Pai de 9 mai eu am luat una din diplome cu un desen reusit care a ajuns pe judet.
Am desenat un militar cu ak-47 in mana si cu parlamentul in spate
Poti sa faci dupe mine daca nu alte idei: O baza militara, Oameni cu steagul romaniei ridicat, Mai multi militari daca vrei sa fi vazut bine.
Sper sa te ajute raspunsurile mele.

| aleee a răspuns:

9 mai = Ziua Europei Poti desena sus steagul Europei, iar pe restul paginii deseneaza planeta incanjurata de copii ce se tin de mana

| Iuliana186 a răspuns:

Poti face un desen simplu, necomplicat:
Dai fundalul foii cu o culoare(care vrei tu) si o lasi sa se usuce. Apoi scrii cu o alta culoare total diferita "9 mai".Mi se pare cea mai simpla idee si daca mai vrei tu mai poti desena si niste flori, pasari, tot ce vrei tu. Funda te rog ca n.am nici una.:d

Bafta!

| CuloareaFericirii a răspuns:

Fii atenta in 9 Mai a fost revolta taranilor ca sasi castige drepturile cati boierii ii tratau urat...ai putea sa desenezi niste oamenii imbracati taraneste cu furci, torte si bete care merg spre o casa(de preferat sa o desenati luxsoasa dar nici ca vila lu' Shakira)