| De33eutS5Syka a întrebat:

Buna!
Am o catelusa de 9 luni si nu stiu ce are ca daca vede ca sar sau fac o miscare mai brusca sare imediat si ma apuca de picior. Ce sa fac ca de o perioada de timp s-a distantat mult de mine.Inainte cand abia am cumparat-o abia ca musca musca daca o fortai dar acum la orice miscare se supara si vine sa muste.
Ajutati-ma va rog!
Funda!
Ps:Nu musca agresiv dimpotriva doar ciupeste.Surorii mele ii este frica de ea si fuge cand o vede atunci ea se supara si musca poate simte ca este agitata?

3 răspunsuri:
| rogvaiv10 a răspuns:

Poate ar trebui sa o duci la veterinar.happy

| CataC a răspuns:

Salut
Valabil atat pentru tine cat si pentru toti copiii, invatati ca sunt animale nu jucarii, drept pentru care isi dezvolta personalitate si trebuie educate.
Cainele evalueaza alte animale, inclusiv oamenii, plasandu-se deasupra (domninand) sau dedesubt ( recunoscand ca stapan).
Nu inteleg din ce zici tu daca doar vrea sa se jaoce sau musca agresiv.
Daca musca agresiv e clar ca te-a plasat sub ea, nu te recunoaste ca stapan, se considera peste tine "in haita". Trebuie remediata situatia acum, cat e inca tanara. Incearca sa nu-i mai permiti sa te muste sub nicio forma, iar daca te musca pedepsete-o, sau pune sa fie pedepsita de o persoana a carei autoritate o recunooaste.
De exemplu tatal tau in camera cu voi, tu sari/faci ce vrei tu, iar cand se repede sa o opreasca el.
Oricum, nu lasa sa se perpetueze stuatia. Tine mine, sunt animale, nu jucarii.
Bafta

| iri0906 a răspuns:

Nu stiu sigur daca te ajut dar ar trebui sa o duci la dresaj. si eu sunt o persoana foarte iubitoare de animale. ce rasa este?