| Teddi331 a întrebat:

acum 7 zile am cumparat un pui de pitbull de o luna jumatate. s-a acomodat cu mine, cu casa, cu tot. problema este ca el e putin agresiv si nervos. sare la tot ce misca si la ce nu misca. roade tot, musca tot... inclusiv picioarele mele, degetele pantalonii. cum as putea sa inlatur partea asta mai agresiva a lui?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

E normal ce face el. E doar un pui, are nevoie de joaca si atentie, si il manaca gingia ca ii cresc dintisorii. Nu prea ai ce sa ii faci, decat sa il certi ( cand te musca), dar, fara bataie ca mai rau o sa il intarati. Un caine e o mare resposabilitate, dar, si o imensa bucurie. Ai grija de el si el o sa te iubeasca neconditionat.

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ii iei o jucarie care sa se agite singura...

| Teddi331 explică (pentru cristimihailov):

Crezi ca nu i-am luat? are o jucarie care chitaie cand o musca si el o musca si mai tare, are o minge pe care o roade toata ziua, si mai are un os din cauciuc la care roade cand are chef... eu as vrrq sa il fac sa nu ma mai muste pe mine.

| ywar a răspuns:

Ii cresc dintii - il dor si pe el, ce sa faca sa vorbeasca? Toti cainii fac asa.

| Kriss96 a răspuns:

Parte agresiva?! Tu cand erai mic si faceai prostii pe care orice copil le face la varsta aia parintii tai te considerau agresiv?
Pentru ca altfel nu imi pot explica cum de ti-a trecut tie prin cap ca ai avea un catelus agresiv.
E pui! Asta se intampla cu el. Partea lui pe care tu o numesti agresiva este o parte extrem de normala din viata fiecarui catelus. Dar normal ca tu nu te-ai documentat inainte sa-ti iei un catel. Tu credeai ca o sa ti se bage in geaca si o sa stea asa neclintit toata ziua.
Pai nu dragule. Ti-ai luat catel, acum suporta! O sa-ti faca asa luni bune de acum incolo.
Important este sa nu il bati. Doar sa-l certi.
Citeste si tu pe internet.
Pe mine nu m-a invatat x de pe TPU cum sa-mi dresez cainii sau cum sa-i vindec.
Cand au fost pui am gasit eu singura metode sa-i dresez.

| Teddi331 explică (pentru Kriss96):

Cand eram eu mic nu cred ca ii muscam pe ai mei de maini si de picioare. si sa stii ca m-am documentat destul de bine despre aceasta rasa inaijte sa il cumpar, dar voiam sa pun o intrebare in privirea asta. nu inseamna ca m-am trezit dimineqta si am zis "ma duc sa imi iau pitbull"...

| Treat10 a răspuns (pentru Teddi331):

La caini e diferit de oameni, un catelus poate sa muste ca il dor dinti, ca cere atentie, sau pur si simplu sa se dea mare sau sa fie nervos, aceasta problema trebuie rezolvata de mica, si eu am facut aceasta problema sa il las sa ma muste cand era mic ca doar ii cresc dintii, dar si acum cand e mare tot continua sa ma muste, ma musca in joaca, dar musca din ce in ce mai tare, asa ca el trebuie potolit de mic, cum am zis, ungete cu unt pe maini, pare ceva ciudat, dar va merge, el nu te va mai musca, ci te va linge, apoi, cand te musca, spune NU! apoi da-i o jucarie sa inteleaga ce e bine de rontait si ce nu, ca sa isi mai foloseasca din energie, invata-l la lesa si plimba-te cu el mai des, apoi joaca-te des cu el facandu-l sa alerge

| Treat10 a răspuns:

Pai sunt mai multe moduri, ca sa nu iti te mai muste pe tine, ungete cu unt pe maini, sau pe picioare, suna ciudat, dar in loc sa te muste, el te va linge, incearca sa te joci mult cu el, ca sa ramana fara energie, da-i jucarii de ros, si alearga cu el, si joaca-te mai mult cu el, si ca sa te cunoasca mai bine