| anonim_4396 a întrebat:

-Buna eu-s "Alex" si am 13 ani! Am o intrebare :
Cat de puternica este forta(F.) prin care tot ecuatorul este atras reciproc (+gravitatie)in forma de cerc din totalitatea lui spre centrul pamantului astfel transformand forma sferica a pamantului in o forma de mar.Si deoarece sunt doua forte(F.) la ecuator atunci, fortele(F.) la doua poluri (N.S.) ale pamantului au o singura forta(F.) astfel fiind mai mica desi sunt pe osia Terrei cu toate astea sunt mai slabe pentru ca 2 este mai mare in orce situatie decat 1. In cele din urma :Cat de mare este forta(F.), presiunea si densitatea in centrul pamantului? În fizică, o forță este o mărime fizică care exprimă cantitativ o acțiune ce determină la un obiect cu masă o modificare de viteză, de direcție, sau de formă. Forta are atât modul (valoare scalară sau intensitate) cât și direcție.

Răspuns Câştigător
| fachiuion a răspuns:

CORECT! si nu ti-am raspuns, ca aici mai citesc si alti ``destepti``, trimite un email;
mai, alex-bey, fii antena! F nu este o forta ``inprobabila``, este certa, exista 100%; aceasta forta, gravitatia, se imparte in ``centripetala``=centripeta si centrifuga, pentru usurinta in calcul; toate fortele se impart asa la miscarea circulara; nu confunda forta centripeta cu gravitatia, desi cam seamana;
``gravitationala este radiala cu osia pamantului``corect;
``Cea centripetala este perpendiculara cu osia pamantului ``; este o forta din asta, nu ``centripetala``, ci...aici sa-mi spui tu cum se numeste, sa vad daca ma intelegi tu pe mine...
2.la intrebarea asta nu pot raspunde, numai d-zeu stie; eu nu am nici un calcul, dar imi aduci aminte de un banc:``la scoala, profu` explica cum ca soarele se va raci si stinge peste cateva sute de milioane de ani... Bula: cat ati spus?-cateva sute de milioane de ani!-ah, m-am linistit, credeam ca ati spus cateva sute de mii! laughing

4 răspunsuri:
| fachiuion a răspuns:

Alexutule,trecand peste exprimarea ta din care nu se intelege mare lucru, am observat
1. esti contrariat ca gravitatia este mai mare la ecuator decat la poli, fapt care da si mentine forma turtita a pamantului;
2 esti contrariat ca in centrul pamantului gravitatia ar trebui sa aiba o valoare foarte mare si o directie, directia ar fi greu de precizat;
este normal sa-ti pui asemenea intrebari, mai ales cand vezi balbaielile si ineptiile contemporane in domeniu; teoriile ``savante`` actuale nu pot sta in picioare nici in fata unor intrebari simple si firesti;
eu am o teorie a gravitatiei mult mai buna care le face fata si iti spun si ce e gresit aici:
1, se considera ca gravitatia este o forta ``divina``, nu se stie de unde apare, deci e ``fundamentala``, una din cele 4 forte fundamentale, etc., etc. si are aceeasi valoare cuantica peste tot...INEXACT-atunci de ce e mai mare la ecuator si nu infinita in centrul pamantului, cum ar reiesi din calcule?
lasam problema deschisa pentru viitor, vreau sa-mi spui daca te-am inteles bine

| 0ZZI a răspuns (pentru fachiuion):

-Da! ai inteles ce am intrebat dar: Nu miai raspuns la intrebare ci doar miai explicat ca forta(F.) este o chestie inprobabila. Dar ecuoatorul este atras de 2 forte(F.) F.1 centripetala si F.2 gravitationala iar intra polii(N.S.) si ecuatorul se afla tot doua forte(F.) tot centripetala si gravitationala... Cea centripetala este perpendiculara cu osia pamantului dar cea gravitationala este radiala cu osia pamantului.Iar forta(F.) gravitationala este crescuta pe cei doi poli asa ca esta este o problema!
-Si cum tu miai raspuns mi-am mai amintit inttrabarea a doua pe care vroiam sa o pun si anume : Dup calulele tale cam in cate secole / veacuri/ decenii se va distruge sforma aproape sferica a pamantului!?
As prefera un raspuns detaliat! *_*

| 0ZZI a răspuns:

-O haide! Aveti acampsie sau actinita la degete!? de ce duraza atata raspunsul? *_*

| 0ZZI a răspuns:

.Mi-a placut raspunsul tau. Si da ai dreptate nu am scris (specificat) ca este perpendicular cu osia pamantului!winking