| MyAngelT a întrebat:

Sunt pasionata de fotografie. Mi-am achizitionat acum jumatate de an un Nikon d40× si as vrea sa-mi schimb aparatul sa trec la ceva mai profi. Imi puteti oferi câteva sfaturi cam ce aparat as putea sa imi iau, nu as dori unul extrem de scump.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sfatul meu:
Invata si experimenteaza toate functiile aparatului, mai ales in regim manual!
Cand deja le stapanesti bine ( 1-2 ani si minim 1-2000 ), atunci iti vei da seama si singura ce mai ai nevoie.

Pana atunci sunt doar bani aruncati degeaba, pe mofturi de "megapixeli".

| sierra1 a răspuns:

- Aici trebuie indicată înainte de toate o limita financiară la care te poți raporta.
- Apoi mai este argumentul ifrei, poate ești îndrăgostit de un anumit brand.
- Spune astea și apoi...

| mihai69 a răspuns:

D4o-ul e un aparat destul de OK pentru „vârsta" lui, dar un upgrade ar fi poate util, mai ales dacă ai mai mult de 50000 de cadre cu el. Dacă ai spre 100k, deja începe să fie chiar imperios necesar...
Mergi tot pe Nikon, rămâi cu obiectivele și accesoriile deja cumpărate. SH ar merita un D90, D5x00. Nou, un D3400.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Invata si experimenteaza toate functiile aparatului daca se poate manual.

| francut a răspuns:

Se pare ca nu stii nimic din domeniu. Nikon d40 este un DSLR. Deja unul dintre cele mai bune. Dar vrei... altceva. Ce altceva? Daca incepeai cu un coolpix, intelegeam (partial). Cand esti priceput, stii ce stapanesti, stii cum sa le manevrezi si in concluzie, stii ce iti trebuie daca ai nevoie sa schimbi ceva. Cum spune @mihai69, doar un upgrade mai fi poate util.