| Giulia97Anna a întrebat:

Am nevoie de un raspuns sincer.Eu de cativa ani fac desene anime pe PC si pe foaie.Si vreau sa comparati care dintre aceste doua desene este mai frumos.Unul dintre desene este al unei fete (o cunostiinta). Acesta este desenul meu http://fc00.deviantart.net/......5vyezo.png Iar acesta este al fetei pe care o cunosc http://fc02.deviantart.net/......5wclro.png Vreau o parere sincera va rog.

Răspuns Câştigător
| Dheutsik a răspuns:

Sincer imi place mai mult primul deoarece are umbre, urme de lumina si cel de al 2 lea este mult prea simplustraight faceFundahappy

30 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Primul are o cromatica mai bine aleasa insa al 2lea are linii definite mai bine (primul pare facut in Paint). Totusi, desenul e practic acelasi, ar trebui sa incercati lucruri diferite. Sunteti talentate amandoua insa mai aveti inca destul de munca pana sa ajungeti unde va doriti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi place al doilea, linii un pic mai clare si mai bine definite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic sunt cam aburit :)). Ma refer la desene adc stiu ca unii oameni deseneaza chiar bine dar tu ai zis ca sunt facute din foaie si creion ceva de genul dar va sa zica ca tu l-ai facut si l-ai pus pe :http://browse.deviantart.com/? qh=§ion=&global=1&q=anime sau l-ai luat? Tot nu e o dovada clara :))

| Giulia97Anna explică (pentru anonim_4396):

Le-am facut si l-am postat pe deviantart.Ai cont?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Zici că desenezi anime de câţiva ani?
Atunci cum se face că ai colorat şi probabil schimbat puţin o bază gratis desenată de altcineva de pe deviantArt?
Desenezi de atâta timp şi nu eşti în stare decât să colorezi în Paint?
Pe cine crezi că prosteşti?

| Giulia97Anna explică (pentru MalleusMaleficarum):

Nu prostesc pe nimeni, probabil doar pe tine te-am prostit. Acesta este un desen facut in paint la mantuiala, in creion desenez foarte bine si fara baza si fara nimic, dar pe PC imi este mai greu, cu toate aplicatile acelea.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Giulia97Anna):

"În creion desenez foarte bine" - Ce?
Mizeriile alea sunt desene "bune"? Cât de arogantă poţi să fii?
Şi nu-i problemă că eşti arogantă, problema e că nu ai ceva care să-ţi susţină vorbele.
Desenele alea sunt oribile.

| Giulia97Anna explică (pentru MalleusMaleficarum):

Deseneaza tu poate iti iese mai bine ca mine, vorbeste talentul fin tine.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Ce replică ieftină ai putut să dai. Pseudoartistă mică.

| Giulia97Anna explică (pentru MalleusMaleficarum):

Nu-mi mai analiza tu replica filozofule, mai bine raspunde-mi la intrebare :poti sa faci un desen mai bun ca al meu?

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nu e vorba de cine face un desen mai bun. E vorba că eşti tu cam prea arogantă pentru desenele alea de p**ă.
Încearcă să te laşi de desenatul anime...gen, că ce ai făcut tu acolo nici nu seamănă nici nu răsare, şi să înveţi să desenezi.
Ăsta e un sfat, nu e critică (eu dau numai critică (,) constructivă oricum, însă la nişte desene eşuate/copiate nu am ce critica), în caz că nu faci diferenţa.
Caută-ţi cărţi ( cum sunt cele alea lui Andrew Loomis, Ron Lemen sau Glen Vilppu, şi bineînţeles alţii ) care să te înveţe să desenezi, care să te "ia de jos".
Dacă le ai cu engleza, îţi las câteva link-uri cu (,) cărţi în format.pdf pe care să-ţi arunci ochii.
Dacă nu, iarăşi, caută prin librării sau biblioteci. POATE găseşti, nu te asigur.
http://www.placidchaos.com/......0Hands.pdf
http://www.placidchaos.com/......Pencil.pdf
http://www.placidchaos.com/......0Worth.pdf
http://www.placidchaos.com/......rawing.pdf
http://www.placidchaos.com/......ration.pdf

Şi câteva pe site-ul tipului ăstuia:
http://www.stanprokopenko.com/blog/archives/
PLUS astea, care sunt tot în engleză însă:
http://www.mediafire.com/? i44dwzkf9j9n8#bsjxd6eg8j8nn
Şi dacă tot vrei ca în săbii să ne tăiem, sunt la un liceu de artă, deci, cred că îţi poţi da şi tu seama că nu rumeg CHIAR căcat aici.

| Giulia97Anna explică (pentru MalleusMaleficarum):

Daca zici ca esti la liceu de arta, arata-mi niste desene care le-ai facut tu, daca ai facut.Si apropo eu nu trebuie sa o 'i-au de jos', pentru ca baza de facut desene o am, din cate vad eu tu ai mari pretentii de la mine si ai vrea sa desenez ca Van Goh.Recunosc ca desenul facut in paint nu este reusit, dar celelalte facute in creion nu inteleg ce dracu ai de zici ca sunt nasoale? Am si eu o colega care este la liceu de arta si i-am aratat desenele mele in creion si a zis ca sunt minunate.Si nu imi trebuie sfaturi de la tine, mai bine ma lipsesc.Eu macar ti-am vorbit frumos, nu cum ai facut tu.

| Giulia97Anna explică (pentru MalleusMaleficarum):

Si apropo desenele mele nu sunt copiate.

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Giulia97Anna):

E van Gogh, for God's sake.
Şi prietena ta ţi-a spus asta doar de complezenţă, mai mult ca sigur.
Ce ai desenat tu e căcăcios.

| Giulia97Anna explică (pentru MauiThePreacher):

Ai grija cum vorbesti, eu nu-ti vorbesc urat pentru ca nu vreau sa ma mai pun la mintea ta si a altora, asa ca va las in plata lui Dumnezeu.

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Ăhă.
Marş.

| Giulia97Anna explică (pentru MauiThePreacher):

Nu-mi spune mie mars, nu sunt caine sunt om.Caine esti tu ca nu poti comunica normal cu o persoana fara sa marai la ea, exact ca un caine.

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Pot să comunic normal cu cine merită.

| Giulia97Anna explică (pentru MauiThePreacher):

Asa pot si eu, dar iti spun ceva nici tu nu meriti.In primul rand eu nu te-am injuart si nu ti-am vorbit urat.In al doilea rand daca desenele mele nu-ti placeau puteai sa-mi zici si tu intr-un mod mai frumos si mai civilizat, oricum nu ma interesa ca tie nu-ti placeau desenele mele.

| MauiThePreacher a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nu despre asta e întrebarea. Despre părerea despre desene. Dacă nu voiai o părere sinceră, de ce ai mai cerut?
Şi nu te-am înjurat.

| Giulia97Anna explică (pentru MauiThePreacher):

Vroiam o parere sincera dar nu una intr-un mod vulgar.

| Giulia97Anna explică:

Al doilea a iesit mai bine pentru ca pentru ca la el s-a folosit un program de desenare bun, pe cand la primul s-a folosit programul de desenare paint.

| andreiTheDJ a răspuns:

Eu il aleg pe primul...nu ca al 2-lea nu ar fi frumos dar primul are umbre cuntrasturi si imi place mai mult

| dbcovrigeldb a răspuns:

Imi plac ambele..insa al 2 e mai bun pentru ca nu e asa de ''incarcat'' )

| IrinelRaducan a răspuns:

Frate eu zic ca e acelasi desen... diferenta e ca sunt familii de culori diferite...

| Giulia97Anna explică (pentru IrinelRaducan):

Pai este cam acelasi desen, este facut dupa o baza, aceasta este baza http://fc06.deviantart.net/......5esbee.png

| duuh a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Ar fi interesant sa vad ceva desenat de tine, fara nicio baza.

| Giulia97Anna explică (pentru duuh):

Bine uite unul dar este in creion si cu culori colorate http://fc00.deviantart.net/......5w70et.jpg si inca unul http://fc03.deviantart.net/......5tgr7u.jpg si ultimul http://th03.deviantart.net/......5mp37x.jpg

| ChicaIdiota a răspuns:

Mie imi place mai mult al tau faci detalii, dar erau cutiile alea naspa puse acolo

| Giulia97Anna explică (pentru ChicaIdiota):

Am facut cutiile acelea pentru ca eu facusem inainte o mini banda desenata cu o fata care cara niste cutii si le scapa pe jos, si vine un baiat si o intreaba daca este bine.Aceasta este o continuare.