| Lulupana1234 a întrebat:

Buna TPU, am o întrebare:
Cum pot îndepărta varnisul de tempera de pe pensulă?
Am aplicat un strat pe pânză și acum trebuie sa curăț pensulă pe care am folosit-o dar nu știu cum și cu ce
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca cu apa si sapun, iar daca nu merge vezi ca exista solutii pentru indepartarea vernisului.

| Lulupana1234 explică (pentru dullcat):

Am reușit să o curăț cu apă și săpun C:

| dullcat a răspuns (pentru Lulupana1234):

Uneori solutiile cele mai simple sunt suficiente.Si pentru varnis sau grund cica ar fi metode mai ieftine decat sa le cumperi, insa eu nu am incercat. laughing

Mersi pentru funda.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tempera este vopsea pe baza de apa si se dizolva cu... apa.
Pune pensula in apa (cantitate de cel putin 5 litrii) si tine-o in el macar o zi, miscand din cand in cand.
Dupa ce vopseaua s-a dizolvat in apa, clateste pensula sub apa curgatoare, apoi stoarce-o printre degete.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu este ceva lichid special pentru curatare? Sau incearca cu diluant daca ai

| Lulupana1234 explică (pentru Mihai0101):

Este lichid, poate fi și sub forma de spray

| Mda01 a răspuns:

Pai apa la temperatura mare si ar trebui sa mearga