| stefy01stefy a întrebat:

Am o tema la romana in care trebuie sa facem o povestire orala.Trebuie sa fie intr-un fel serioasa pentru ca va trebuii sa o prezint in fata clasei si a profei. Ea ne-a dat niste indicatii si ne-a spus sa ne folosim de ele.Acestea sunt: trebuie prezentat locul, timpul si motivul, o intriga(ceea ce ne-a intors din drum), in desfasurarea actiunii trebuiesc povestite intamplarile in care se folosesc reginalisme, interjectii, jargoane argouri sau neologisme, dialog cu cine ne-am intalnit si ce am facut, lucrul care ne-a speriat sau bucurat extraordinar, cum am depasit aceasta problema, si sa folosim epitete, comparatii, repetitii, enumeratii, antiteza, locutiuni, personifaicari, 2 elemente care starnesc rasul, iar in incheiere concluzia despre intamplare. Daca puteti sa folositi aceste date si sa ma ajutati in asa fel incat sa pot prezenta aceasta poestire. Mi se par si mie prea multe figuri de stil, dar va rog ajutati-ma cat mai repede. Dau fundita...

Răspuns Câştigător
| SoNevable a răspuns:

Aucicryingcam nasoala treaba. Uite eu o sa incerc sa iti fac pe scurt iar tu sa dezvolti.
Eram intr-o zi de vara.Ma indreptam catre mall big grin.Pe drum m-am intalnit cu colegul meu de clasa Andrei(sau pune ce nume vrei tubig grin).Era plin de noroi.Pe mine ma bufnit rasal atat de tare incat am spart un geam laughing))))).
Atunci el mi-a zis:
-Andreea, dc razi?
-pai esti acoperit din cap pana in piioare de noroi parca ai fi un porcusorhappy.Ce s-a intamplat?
-pai...Ieri a plouat si azi m-am dus sa ma joc fotbal si am cazut in noroi. Am cazut atat de rau incat mi-am scrintit glezna.crying
-Saracul de tine. Hai la mine acasa voi vedea ce pot face.
Dupa un scurt timp am reusit sa il mai inveselesc pe andrei si am plecat la mall

Scuze nu mai am idee. PUNE SI TU DE LA TINE
FUNDITA? plz macar am incercat