| andruska145 a întrebat:

ce sunt : epitetele, comparatii, enumeratii, metafore
cine stie funda

6 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Sunt figuri de stil.
Cred că nici ce-s alea nu știi.
Uite aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Figur%C4%83_de_stil

| Furculingură a răspuns:

Figuri de stil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aici Dictionarul Explicativ al Limbii Romane:
http://dexonline.ro/

| MoruAndrei a răspuns:

Un epitet este un cuvânt descriptiv sau frază cu funcție expresivă, care determină un substantiv sau un verb. El exprimă o însușire deosebită a unui obiect, prezentându-l într-o lumină nouă, aparte.

Comparația este un procedeu artistic care constă în alăturarea a doi termeni (obiecte, persoane, idei, fenomene, acțiuni etc.) cu însușiri asemănătoare, urmărindu-se evidențierea anumitor caracteristici ale primului (de comparat), prin intermediul celui de-al doilea (cu care se compară).

Enumeraţia este Înşiruirea mai multor substantive sau adjective pentru a sublinia abundenţa sau diversitatea: Buchetul avea lalele, liliac, narcise şi trandafiri. El este plăcut, săritor, simpatic şi inteligent.

Metafora este o figură de stil prin care se trece de la sensul obișnuit al unui cuvânt la alt sens, prin intermediul unei comparații subînțelese.

| deeah2elen a răspuns:

Sunt elemente de expresivitate. happy

| CreepyDarkness a răspuns:

Epitet:floare frumoasa
comparati:alba ca zapada
enumerati:alex, adi si raul...
metafore:printre nori s-a deschis o poarta