| cocacola_7093 a întrebat:

Buna TPU am trebuie sa fac un desen care sa fie legat de una din poeziile lui Eminescu...ma puteti ajuta dandu-mi idei? Dar nu vreau lucruri complicate pentru ca nu sunt un as la desen(dar nici nu desenez urat). Multumesc de ajutor!:* Fundahappy

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Lacul; Sara pe deal; Scrisoarea a III-a; La mijloc de codru des;

| Rockart a răspuns:

Poți desena un câmp/o pădure și deasupra să desenezi un luceafăr sau o scrisoare pe care să scrii Scrisoarea a 3-a sau ceva de genul. Inspirăte din titlu...

Baftă!

| CoraPersefone a răspuns:

O printesa care priveste de la geamul castelului spre cer, iar acolo straluceste luceafarul!
sau
un tanar imbracat in mantie alba si cu aripi de inger care coboara din cer catre fata de imparat
ambele scene sunt din Luceafarul
sau
Un copil cu boboceii de rata pe un camp, care se intalneste cu un Zburator (scena din Calin file din poveste...)
sau
o padure verde, cu un rau si un copil (fiind baiet paduri cutreieram)
sau
o fata care isi asteapta zadarnic iubitul ( Floare Albastra)
sau ceva mai trist asa...un tei, o mare ivolburata si un mormant ( Mai am un singur dor)

| AlexaS a răspuns:

Pai depinde cat de simplist in vrei poti desena niste pasari intr-un pom, o lebada in apa pentru poezia Somnoroase pasarele.La luceafarul ca sa nu fie complicat poti face macar o fereastra din care se vede un luceafar si daca nu poti desena la fereasta o fata macar ii faci doar un contur al fetei vazut din spate.Sau alta scena cu o fereastra prin care intra lumina luceafarului.
Sau Povestea codrului poti face o padure si poti imparti foaia in 2 sa faci intr-o parte Lună, Luceferi si, Soare intr-o parte sau doar asa padurea cu animalute. sau o bolta si langa ea o apa mica

| Pauliici a răspuns:

Ai putea desena un lac,cu niste salcii, asa cum este in poezia Lacul
Sau... ceva mai trist, de exemplu un mormant cu niste flori si lumanari (La mormantul lui Aron Pumnul)
sigur vei gasi cevawinking Si eu trebuie sa fac un portofoliu despre M. Eminescu...
Succes!