| Natanail7 a întrebat:

Buna TPU ma scuzati dar nu stiti cum se numesc barcile dela venezia

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Gondole

9 răspunsuri:
| slowswag a răspuns:

Te referi la gondole?

| jhonsmyth a răspuns:

Gondole eu am lucrat3saptamani in veneziahappy fundasad

| eatpraylove a răspuns:

Se numesc gondole

| sebyr a răspuns:

Gondole

| Mihaitzz a răspuns (pentru sebyr):

Ambarcaţiuni
Putem alege între diferite tipuri de ambarcaţiuni pentru a ne deplasa prin Veneţia:

Vaporettos
Localnicii veneţieni şi turiştii în general obişnuiesc să se deplaseze în interiorul oraşului cu vaporetto, acestea fiind echivalentele cele mai asemănătoare ale autobuzelor publice convenţionale ce se găsesc în fiecare oraş ale cărui străzi au asfalt în loc de apă. Vaporetto-urile străbat rute normale şi există staţii în majoritatea insulelor ce formează Veneţia. Vaporetto-urile sunt gestionate de către Compania de Transport Public din Veneţia (ACTV). Pentru a cunoaşte orarul, rutele şi localizarea pontoanelor, vă rugăm apăsaţi aici (engleză) pentru a vizita pagina web a ACTV.

Bărci ale companiei private Alilaguna
Alilaguna este o companie privată care în principal oferă servicii de transport direct (utilizând bărci de capacitate medie) între aeroportul Marco Polo din Veneţia şi Piazza San Marco din centrul Veneţiei. Aceasta este probabil cea mai bună modalitate de a ajunge în Veneţia de la aeroport, alternativa find autobuzele terestre ale companiei ACTV care ajung la Piazzale Roma din Veneţia, ultimul punct unde se poate ajunge cu ajutorul maşinii. De aceea, aici există o parcare mare unde se pot lăsa maşinile înainte de călătoria cu vaporetto sau altă ambarcaţiune care ne poate transporta în oricare parte a Veneţiei. Alilaguna oferă de asemenea şi tururi turistice în Veneţia, precum şi alte servicii care pot fi consultate mai în detaliu apăsând aici (engleză) pentru a intra în pagina web a Alilaguna.

Taxiuri acvatice în Veneţia
Acesta este serviciul de transport cel mai luxos pe care ni-l oferă Veneţia. Fiecare deplasare costă în jur de 100 E. Este o opţiune foarte interesantă pentru transportul de la aeroport la hotel, deoarece ne va lăsa chiar la poarta hotelului. Tipul de barcă folosit este un fel de yaht relativ luxos, cu foarte mult spaţiu în interior şi cu o capacitate de până la 10 persoane. Compania care oferă acest serviciu se cheamă Venezia Taxi iar servicial se poate contracta 24 de ore la telefonul 041 723112, deşi există taxiuri în toate părţile şi nu este foarte dificil de a găsi unul fără a face comandă telefonică. Pentru mai multe detalii despre servicial de taxi din Veneţia vă rugăm apăsaţi aici (italiană).

Gondole
Cel puţin o dată în viaţă trebuie să faceţi o plimbare cu gondola. Aceasta este, fără îndoială, ambarcaţiunea prin excelenţă în Veneţia, unică în lume de asemenea datorită caracteristicilor de construcţie. Este asimetrică, partea stângă fiind mai lată decât partea dreaptă, facând astfel sa se încline, ceea ce îl ajută pe gondolierul veneţian să vâslească. S-a decis ca toate gondolele să fie de culoare neagră începănd cu finalul epidemiei de ciumă din secolul XVII, ca semn de doliu în Veneţia. Înaintea acestei decizii, gondolele erau colorate şi aveau multe decoraţiuni, ca semn al bogăţiei familiei veneţiene careia aparţineau. Acum pot fi doar negre cu detalii de culoare roşie, neagră sau albastră. Gondolele se folosesc de asemenea pentru sărbători şi nunţi, în aceste cazuri fiind decorate cu câte un căluţ de mare în fiecare parte.

| sebyr a răspuns (pentru Mihaitzz):

A intrebat de barci ci nu a zis ambarcatiuni

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru sebyr):

Şi bărcile nu tot ambarcaţiuni sunt, măi Ainştaine?
Gondolele sunt o subcategorie a ambarcaţiunilor folosite în Veneţia pentru transport.

| sebyr a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Ok venetzianule m-ai convins esti nascut acolo, pun pariu k de gondola era vb de intrebarea lui

| Mihaitzz a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Nu ambarcatiuni era raspunsul meu! Era doar un subtitlu, copy/paste de pe un site.Iar nati trebuia sa aleaga din raspunsul meu
Vaporettos
Bărci ale companiei private Alilaguna
Taxiuri acvatice în Veneţia
Gondole!

Articolul nu este scris de minewinking "Ambarcatiuni", primul cuvant din comentariul meu este doar un titlu