| anonim_4396 a întrebat:

Cand au aparut anime?

5 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Prin anii 1970 au aparut in Japonia pentru prima data. In anii '80 au avut un "boom" de popularitate cu niste anime foarte populare gen (Macross, Gundam, Dragon Ball, Sailor Moon, etc.) si de acolo a inceput totul happy
Numai bine,
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

De fapt acel anime era cu altceva.
"The earliest known Japanese animation (discovered in 2005) was produced circa 1917 and consists of fifty frames drawn directly onto a strip of celluloid.[2] The untitled short with a running length of about 3 seconds depicts a young boy in a sailor suit writing the kanji "活動写真" (katsudō shashin, for "moving pictures") on a board, then turning towards the viewer, removing his hat, and offering a salute. The creator's identity is unknown."
Wikipedia.

| Wtf9000 a răspuns:

La inceputul secolului XX. Cel mai vechi este din 1917, un clip de doua minute despre un samurai care isi testeaza sabia.

| Artemis94 a răspuns:

Http://www.marplo.net/anime/
Verifica linkul de mai sus. Pe prima pagina ai un fel de referat despre anime :)
si mai poti gasi multe descriere si iti spune despre multe animeuri carui gen apartin :)

| Иαяʋтσ a răspuns:

La inceputul secolului al XX-lea, anul 1917 si primul anime Namakura-gatana