| Min_2759 a întrebat:

Care a fost primul anime aparut? o. o" funda pentru cel mai interesant raspuns ^^"

Răspuns Câştigător
| AldeaDorin a răspuns:

De fapt primul anime a aparut in 1917 parca...si era vorba despre un film de 2 min cu un ninja care isi exerseaza tinta

4 răspunsuri:
| LifTwist a răspuns:

Astro Boy este prima serie de televiziune japoneza pe care a devenit mai tarziu cunoscut ca anime.Ea a aparut ca un manga in 1952 de catre Osamu Tezuka. Dupa ce se bucura de succes in strainatate, Astro Boy a fost refacut in anii 1980 ca Shin Tetsuwan Atomu, cunoscut sub numele Astroboy în alte ţări.
http://en.wikipedia.org/wiki/Astro_boy

| Radieră a răspuns:

Inca un batut in cap, Comics=Benzi desenateeee! Nu mai puneti intrebare de plictiseala aici oamenilooor! Deja ma disper

| MasterGoldX a răspuns:

Sailor Moon

| ZethOfficial a răspuns:

Dragon ball