| AllmaGirl a întrebat:

Cand desenezi un animal, cu ce e mai bine sa incepi la portret? Nasul, ochii sau forma capului direct? Vreau raspunsuri motivate, nu banueli...

Răspuns Câştigător
| MiSSyoUNow a răspuns:

Mai intai, ca la orice desen este bine sa faci schita capului, dupa care sa faci ochii si toate, ca sa fii sigur ca ii faci cum trebuie, ca dimensiuni! Funda?

4 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Eu zic ca incepi cu conturul si termini cu detaliile.

| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Depinde, e o variantă realistă sau una gen Looney Toons (desene animate)?
Dacă e un desen realist, cel mai bine începi cu o schiţă a capului, a corpului şi tot ce ţine de el cu măsurători şi construcţie, apoi detaliile iar apoi începi să valorezi/colorezi.
Dacă va fi gen desen animat, poţi să începi şi cu ochii, nasul, urechile etc., nu contează deoarece trăsăturile oricum îi vor fi stilizate şi exagerate.

| iulianiasi a răspuns:

Ba nu...cel mai bine, in primul rand, e sa faci ochii si nasul iar dupa aceea incepi sa vezi cam cum vine capul.si eu am avut aceeasi intrebare big grin sper ca te-am ajutat! funda?

| Aleeee15 a răspuns:

Clar schiţa capului! după te apuci de ochi, nas şi restul