| Cristian2003 a întrebat:

Cum este mai bine sa desenezi:
1.Sa incepi desenul cu un cerc si cu niste linii in cerc
2.Sa incepi sa desenezi direct
Dau funda

Răspuns Câştigător
| aveam14ani a răspuns:

Daca esti incepator, prima varianta. mai intai desenezi un cerc, dupa la baza cercului desenezi o linide orizontala(jumatatea capului, si baza urechilor) si o linie verticala pe mijlocul cercului. ( detaliile astea de ajuta la pozitionarea corecta si elaga a ochilor nasului gurii etc). Eu am invatat '' tehnica'' asta acum mai bine de un an, si inca o aplic, mai ales cand desenez pensonaje din manga/ anime-uri.
daca esti incepator si incepi sa desenezi direct nu te ajuta cu nimic. decat daca esti cine stie ce talent.
sper ca te-am ajutat.

10 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

1. Pentru ca iti iasa egal fiecare detaliu. Dar altii pot direct, depinde de mana si ochiul tau cum iti este mai usor.

| Danzell a răspuns:

Prima varianta. mai ales cand esti la inceput. evident ca la un moment dat dupa mult exercitiu ti se formeaza mana si poti desena si fara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde daca ai mana formata. happy

| SonicAndrei a răspuns:

De obicei se începe cu liniile, dar depinde de situație. Fă cum îți iese mai bine și cum îți place.

| ShadoWCrist a răspuns:

Prima varianta.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Inainte sa desenezi, pictezi fa pe o alta coala si apoi transcrie.Bafta. Sper ca te-am ajutat.

| Wukii a răspuns:

Clar prima variantă.

| GreenBug a răspuns:

Am observat ca cai mai multi incep cu cercuri si linii....si da, iti iese mai bine insa....eu desenez direct si e cam la fel :< depinde de talent tongue

| Deea_Andreea_1989_vPly a răspuns:

Prima varianta.

| Giorgicaa a răspuns: