| cotidianulro a întrebat:

Care ar fi 10 carti pe care oricine ar trebui sa le citeasca?

Răspuns Câştigător
| Zoombe3 a răspuns:

Eu iti zic una : 1000 de carti de citit intr-o viata laughing

55 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

1.„Iliada" - Homer
2.„Odiseea"- Homer
3."Război şi pace" - Lev Tolstoi
4.„Madame Bovary" - Flaubert
5.„Jane Eyre" - Charlotte Brontë
6.„David Copperfield"- Charles Dickens
7.„Călătoriile lui Gulliver"
8. "Poezii"- Eminescu
9. I. L. Caragiale
10. I. Creanga
11. Legendele Olimpului
12 Shakespeare
Eu am dat 12 titluri...si cate ar mai fi fost...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exita asa ceva. E usor sa zic: eu asta am citit, asta e lectura obligatorie. Cel mai corect, insa, ar fi sa-ti spun cartile pe care le-am citit eu si fac parte din mine, deci mi se par obligatorii:
1. Voltaire - Candid sau Optimismul
2. Nietzsche - Asa grait-a Zarathustra
3. Baudelaire - Florile Raului.
4. Rimbaud - Corabia Beata.
5. Soljenitin - Arhipelagul Gulag
6. Ismail Kadare - Aprilie dezgolit.
7. Saramago - Eseu despre orbire.
8. Alexandru Mitru - Legendele Olimpului
9. Rebreanu - Ion
10. Emil Cioran - Lacrimi si sfinti.
11. Mircea Eliade - Huliganii.

cami
| cami a răspuns:

Cele 10 carti pe care le-as recomanda ar fi:
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Jurnalul lui Bridget Jones" -Helen Fielding
"Toba de tinichea"-Mario Varga Llosa
"Poveste tarfelor mele triste"- Gabriel Marquez Garcia
"Papillon"- Henrie Charriere
"Anna Karenina"-Lev Tolstoi
"Painza de painajen"-Cella Serghi
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Dama cu camelii"-Al Dumas (fiul)
"Idiotul"-Dostoievski

| Nastia a răspuns:

1.1001de nopti, nu conteaza ce varsta ai.
2. mica printesa. burnett
3.tom sawyer.
4.mara de slavici.
5.rem de cartarescu.
6.domnisoara christina si sarpele +maitrey de eliade.
7.crima si pedeapsa de dostoievski[cea mai tare carte posibila]
8.eseu despre orbire de saramago.
9.eu,robotul de asimov.
10. povestiri din marea batalie teatrala de sica alexandrescu.
11.anna carenina de tolstoi.
ar mai fi dar nu-mi mai vin in minte acum.

| Parintele a răspuns:

Mai degraba autori...

| Ecaterina a răspuns:

In primul rind Biblia care este cea ma inteleapta carte dintre toate cartile... Orice carte trebuie citita deoarece este un hrisov al inobilirii...slova de fok...insa as putea sa recomand urmatoarele carti:
1.Martin Eden----Jack London.
2.Dorian Gray----Jack London.
3.Padurea spinzuratilor----Liviu Rebreanu.
4.Razboi si pace----Tolstoi.
5.Maestrul si Margareta----Bulgakov.
6.3 Tovarasi----Remark.
7.Fratii Jderi----Sadoveanu.
8. David Coppierfeld----Dickens.
9. Mizerabilii----Hugo.
10.Alchimistul----Coelho.

Janina
| Janina a răspuns:

1. Doina Iovănel Spineanu - Anotimpurile adolescentei
2. Paulo Coelho - Alchimistul
3. Ionel Teodoreanu - La Medeleni
4. Constantin chirita - ciresarii
5. Alexandru Mitru - legendele olimpului
6. Mihail Drumes - elevul dima dintr-a 7
7. Bacovia
8. Eminescu
9. Creanga
10. Cosbuc

| catalinten a răspuns:

Borges - Fictiuni
Salman Rushdie - Copii din miez de noapte
Pablo Neruda - Versurile Capitanului
Dostoievski - Crima si pedeapsa
Tolstoi - Sonata Kreutzer si Moartea lui Ivan Ilici
Biblia - Eclesiastul si Cartea lui Iov
Michael Tournier - Regele Arinilor
Soljenitin - Arhipelagul Gulag + Primo Levi - Mai este oare acesta un om?
Goethe - Faust
Sonetele lui Shakespeare
Platon - Dialogurile

si ar mai fi inca cel putin 100

| selef a răspuns:

8 carti de bucate 1 mersul trenurulor 1carte de telefon.

| ssay211 a răspuns:

Lista celor 100 de carti care trebuiesc citite (obligatoriu universitatea de arta teatrala si cinematografie IL.caragiale Bucuresti)
1.Meridian-A.E. Brohonski
2.Biblia
3.Jocul cu margelele de sticla-Hesse Hermann
4.Cartea de nisip-Borges Jorge Luis
5.Inventia lui Marel-Adolfo bioy
7.Nuvle-Mircea Eliade
8. Un veac de singuratate-Gabriel Garcia Marquez
9. Ordinea cuvintelor-Nichita Stanescu
10. Poezia, poza-Mihai Eminescu
11. Teatru-W Shakespeare
12. Teatru-Anton P. Cehov

| Princessee a răspuns:

David Copperfield"- Charles Dickens
Amurg
Luna noua
Eclipsa
Si multe altele!
Pa pa!

| anonim a răspuns:

Depinde de varsta, nu poti sa-i recomanzi unui copil de 10 ani sa citeasca hegel, si nici unui adult sa citeasca punguta cu doi bani, asta daca nu a citit-o cand avea varsta potrivita.fii mai explicit.

| anonim a răspuns:

@cotidianulro-mai, dar nu v-a spus nimeni pana acum ca sunteti cam insistenti? sau este un defect profesional? mie de exemplu mi-a placut irving stone, james clavell, mircea eliade, CIORAN, actualmente citesc diplomatia de henry kissinger.parerea mea despre ele? logic, daca le-am citit inseamna ca mi-au placut.stiu,doresti sa vezi ce fel de persoane ''bantuie''pe TPU.sunt unii care nu au alta treaba decat sa stea si sa ''ofere''sfaturi altora care ''nu au nevoie'', insa ca si ceilalti, din plictiseala stau pe TPU si pun intrebari.laughing

| tukhey23 a răspuns:

Poi scuze. ca iti spun, viata fiecaruia dintre noi e carte, pe care d-zeu acolo sus o editeaza.Nu trebuie ''sa avem'' modele in viata, trebuie sa fim noi modele pentru. alti... asa gandesc eu.
Si o carte pe care o recomand:depinde ce preferinte aihee hee

| kitiku a răspuns:

1. Aventurile lui Huckleberry Finn si Tom Sawyer -MarkTwain
2. Amintiri din copilarie - Ion Creanga
3. Ion - Liviu Rebreanu
4. Baltagul -Mihail Sadoveanu
5. Lostrita - Vasile Voiculescu
6. La tiganci - Mircea Eliade
7. Maitreyi - Mircea Eliade
8. Orasul bantuIT - Stephen King
9. Legendele Olimpului
10. Luceafarul - poezii - Mihai Eminescu

| nustiucine a răspuns:

O sa fiu subiectiva:
din punctul meu de vedre(in facut de varsta).
1. Elevul Dima dintr-a 7-a-Mihail Drumes
2. Orasul cu Salcami-Mihail Sebastian
3.De Veghe in Lanul de Secara-J. D. Salinger
4. Eminescu-orice
5.Blaga-Poemele Luminii
6. Timp Dezarticulat-Philip K. Dick
7.Lacrimi si Sfinti-Emil Cioran
8. Un Om Norocos(sau)Usa Intredeschisa-Octavian Paler
9.Real-K-Dragos Bucurenci
10.The god Delusion-Richard Dawkins

| Annitu a răspuns:

1.amurg I
2.amurg :luna noua
3.amurg:eclipasa
4. tunele I
5. tunele II
6.Cartea negra a secretelor
7.Romanul aolescentului miop
8.Septimus Heap (4 vol)
9.inelul
10. Orice de eminescu!

| sese a răspuns:

Abecedarul, povesti nemuritoare-culese de petre ispirescu, jules verne-insula misterioasa, alex. dumas-cei trei muschetari, vintila corbul-caderea constantinopolului, mircea eliade -istoria religiilor, vechiul testament, fratii karamazov-dostoievski, frank herbert-dune,, viata ca o prada si morometii lui preda

| NimeniCuActe a răspuns:

Cotidianul face sondaje pe aici? laughing... 10 carti de citit... asta e discutabil, difera de la caz la caz. O intrebare mai buna ar fi fost: "Care ar fi 10 carti de autori romanesti si 10 carti de autori straini pe care oricine ar trebui sa le citeasca"... cotidianule... nu mai stiti ce "carti pe care oricine ar trebui sa le citeasca" sa bagati impreuna cu ziarul? Intrebarea e aiurea pusa si ambigua... parerea mea

| Cryss a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade, Cel mai iubit dintre pamanteni de Marin Preda, Laleaua Neagra de ALexandre Dumas, Enigma Otiliei de George Calinescu, Plumb de George Bacovia, sunt cele care m-au impresionat pe mine pana acum si inca mai am de citit multe carti happy. Acum citesc una : Cum m-am lasat de gandit -mic trata pentru intelectuali epuizati de Hannes Stein si e interesanta rau laughing. Si Amurg, Luna Noua si Eclipsa de Stephenie Meyer sunt interesante. O nuvela de John Saul : "Casa de la rascruce".

| csintalan a răspuns:

... orce carte de rugaciune,...

| adina68 a răspuns:

Biblia
Notre Dame de Paris - Victor Hugo
Mizerabilii - Victor Hugo
Doctorul misterios - Alexandre Dumas
Adam si Eva - Liviu Rebreanu
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
Camasa lui Isus - Lloyd C. Douglas
Tess d'Uberville - Thomas Hardy
Jules Verne - Insula misterioasa
Shogun - James Clavell
Papillon - Henri Charriere
Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

Răspuns utilizator avertizat
| rhea a răspuns:

Depinde pentru ce vrea sa le citeasca.Cultura literara nu se face din 10 carti.Cine vorbeste Rushdie a citit macar alte 30 carti inainte. Daca cineva vrea numai sa bifeze in lista de To do ca a citit ceva in viata, se poate rezuma la Coelho, Eminescu si Dan Brown-citit fiecare de 3 ori poate nu au fost intelesi din prima laughing

| andreea8888 a răspuns:

Biblia, Codul bunelor maniere, Limbajul trupului, istoria universala,''Legendele Olimpului'',''Shogun''(James Clavell),''Alchimistul''(Paulo Coelho),''Divina Comedie''(Dante Alghieri),''Braul Maicii Domnului'', Geografie universala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cărți de literatură, geografie, istorie, limbi străine, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enaspa tare intrebarea mai ales cind stii ca gusturile nu se discuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion creanga, mihai eminescu, george toparceanu, i.l.caragiale, calistrat hogas, lucian blaga, george cosbuc, vasile alecsandri, ion pillat, ioan slavici.costache negrizzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limbi straine, anatomia omului si boliile corpului omenesc, carti care sa te ajute sa te descurci in viata si sa fi propriu stapan pe ea, etc