| HubaBubba a întrebat:

Care este cea mai buna chitara? Acustica sau Clasica?

8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Neomodernista cu corzi romantice care nu se rup la primul contact...manual.

| gHioo a răspuns:

Chitara acustica,dar vezi sa nu o iei din real sau eu stiiu, ia-o de la magazinul de instrumente muzicale, si sa nu iei chitara cu pretul sub 200 lei(daca iei chitara noua)ca toata se dezghina, sper ca te-am ajutat

| nooname237 a răspuns:

Depinde de genul de muzica pe care vrei sa-l canti sau iti place. Nu te pui sa canti rock pe chitara clasica...

| ledzepp a răspuns:

Sincer mie imi place mai mult cea acusticahappy pentru ca mi se pare ca se aude mai bine si are si corzi mai bunebig grin. Diferenta intre cea acustica si cea clasica este ca cea clasica suna mai spaniol.De obicei melodiile pe spaniola au chitara clasica.Eu iti recomand chitara acustica pentru ca stiu exact cum e, am avut si clasica si am dat-o pentru ca nu am mai avut nevoie de ea(mi-a placut mai mult acustica). Acum mai depinde si de ce gusturi ai.

| HubaBubba explică:

Din cate am auzit de la voi si din ce mi-au spus si altii acustica mi se pare mai "indragita". Multumesc.

| QeUz a răspuns:

Prima data trebuie sa inveti la cea clasica si dupa la acustca eu zic ca clasica ca la cea clasica trebuie sa inveti mereu si dupa celalte

| Alex_2488 a răspuns:

Acustica