| Arh123 a întrebat:

Salut ce chitara e mai buna, acustica sau clasica?

10 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista chitara mai buna sau mai proasta, conteaza ce gen vrei sa canti. E putin mai usor pe o acustica deoarece are corzi de nylon, dar si faptul ca in general are gatul mai mare face ceva mai greu de cantat.Pentru ce-ai enumerat tu acolo, presupun ca una acustica ar fi mai buna.

| Noctis a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Nu exista chitara mai buna sau mai proasta, conteaza ce gen vrei sa canti. E putin mai usor pe o CLASICA deoarece are corzi de nylon, dar si faptul ca in general are gatul mai mare face ceva mai greu de cantat.Pentru ce-ai enumerat tu acolo, presupun ca una acustica ar fi mai buna."
Asta e...suntem oameni si se mai intampla. Si mie mi se mai intampla. Eu doar am corectat sa fiu sigur ca totul e 100% correct si nu 99%.
No offence.winking

| Thunderstruck a răspuns (pentru Noctis):

No mersi, nu stiu ce avui, era 2:25, nu-s asa mort incat sa zic asta, neatentie, mersi fain, il induceam pe om in eroare.

| BlackFuneral a răspuns:

Eu zic că acustica.

| MegamortX a răspuns:

Nu poţi spune care e mai bună dintre cele două. Fiecare e bună, doar că sunt concepute în mod diferit. Tu ce vrei să cânţi?

| Arh123 explică (pentru MegamortX):

Pai ceva gen, daca stii deepcentral -o stea cam asa ceva, colinde.

| MegamortX a răspuns (pentru Arh123):

ău...păi cred că acustica este o alegere mai bună în cazul ăsta, se potriveşte pe mai multe genuri...nu ştiu exact care-i treaba cu melodia aia, pentru că nu are nicio legătură cu ce ascult eu, dar cred totuşi că acustica e alegerea potrivită.

| Noctis a răspuns:

Ca de la chitarist la chitarist.
Daca vrei sa iei drumul muzicii clasice, atunci alegerea cea mai buna este chitara clasica. Insa daca vrei pur si simplu sa canti la chitara muzica folk rock sau alte genuri care iti plac, alegerea mai buna e chitara acustica.
Si desi pentru inceput se spune ca e bine sa incepi pe una clasica, pentru ca are corzile mi, Si si Sol de nailon si nu te dor degetele ca pe cele de metal, eu totusi ii sfatuiesc pe cei ce vor sa se apuce de chitara sa cumpere una acustica.
Un ultim sfat: orice alegere ai face nu renunta. Chiar daca doua drumuri sunt diferite, ambele te pot duce la destinatii minunate. Hai noroc!