| anss23 a întrebat:

Ce carti interesante ar putea citi un copil de 12-13 ani?

52 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

CS Lewis-Cronicile din Narnia, Paul Stewart & Chris Riddell - Cronicile Lumii de margine (Dincolo de pădurea întunecată, Vânătorul de furtuni), Angie Sage-seria Septimus Heap, Alan Gibbons - trilogia Legendeer (Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor), Nancy Farmer-Marea trolilor, Katherine Roberts-seria cele 7 minuni, etc. Intră pe corintjunior.ro, rao-ficţiune copii şi tineri, Nemira junior, au cărţile pe categorii de vârstă.

| SweetCandy a răspuns:

Micul print
print si cersetor
caragiale
cartea junglei

| xibalba a răspuns:

Singur pe lume - hector malot
robinson crusoe - daniel defoe
daca e un copil activ caruia ii place aventura, poate citi orice de jules verne.
Trilogia la medeleni iar mi se pare potrivita pentru un copil de 12-13 ani (ionel teodoreanu).

| mami a răspuns:

Daca toate raspunsurile sunt stupide si nefolositoare pun intrebarea - in ce limba ar dori sa citeasca acel copil, cat de bine stie sa citeasca si ce anume este interesant pentru el

| Shery a răspuns:

Harry Potter :x la varsta aia eram fana infocata :)
http://shaukisbookcase.wordpress.com/......a-pe-bath/

cartea asta mi s-a mai parut foarte interesanta, nu am citit-o inca, dar mi-a placut mult rezumatul ei si cred ca este foarte potrivita pentru un copil de 12-13 ani.

| Doa'Do a răspuns:

Ciresarii, La Medeleni happy

| Mamamare a răspuns:

La Medeleni-I. Teodoreanu
Amintirii din Copilarie-I.Creanga
Iapa lui Voda-M.Sadoveanu
`happy
si multe altele
big hug

| iri a răspuns:

Hobbitul - Tolkien J.R.R.

Cronicile Spiderwick

| adelutza_9680 a răspuns:

Multe, dar depinde de gusturile fiecaruia.Ai putea citii carti de Jules Verne.Cartile lui sunt fascinante.De exemplu ai pute citii Ocolul pamantului in 80 de zile, Copiii capitanului Grant si multe altele.Cum am mai spus, depinde si de gusturile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cireşarii, mi-a plăcut foarte mult, sau cărţile lui jules verne

...personal, la 13 ani citeam enigma otilieihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Vernes, A. Dumas, Karl May-Winetou, Fram, ursul polar, Chemarea strabunilor. Astea le stiu (si mi-au placut la varsta aia).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baltagul sau nuvele ex.: Domnul Goe...Five o'clock etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion, mara, jur vern, singur pe lume, harap alb, amintiri din copilarie, praslea cel voinic si merele de aur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hobbitul - Tolkien J.R.R. Elevul Dima dintr-a 7 e superba:X m-a miscat singur pe lume:X David Copperfield
alexandre dumas depinde ce iti placebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PROFETIILE DE LA CELESTINE: Eu am citit-o si am 13 ani. Este povestea evolutii unui om, care porneste intr-o calatorie riscanta pentru as-i implinii destinul. Daca te straduiesti sa o intelegi, pentru ca este putin greoaie, vei descoperii lucruri noi si cat se poate de adevarate. Dupa ce am citit-o eu am mai citit si prima pagina a acestui site http://sites.google.com/site/joculvietiisicumsaljoci/. Dupa aceea viata mea s-a schimbat. Am reusit sa primesc pacea sufleteasca si sa vad lumea cu alti ochii, ca si cum un voal de ceata mi sar fii loat de pe ochi. Inteleg scopul vietii mele si am invatat sa ii inteleg pe altii. Daca doresti sa citesti aceste doua carti, poate ca vei reusii si tu sa realizezi toate acestea. Iti urez noroc si sper sa te ajute aceste cartii sa iti gasesti drumul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alisa in tara minunilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si ce`ti place sa citesti ...Eu am citit :Elevul Dima dintr`a 7 a -Mihail Drumes '

Romanul Adolescentului Miop-Mircea Eliade

Si acum Lorelei [da e cam siropoasahee hee]

... ar mai fi interesante...

Morometii-Marin Preda

Toate panzele sus-Radu Tudoran

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai.suntem in anul 2010 nu mai citesc copii din zilele aste harap alb, ci harap alb s-a trensformat intr-un vrajitor pe o matura eu iti recomand SECRETUL FETELOR DE PE STRDA caramel.si mai ales daca it plac cartofii. nu o sa-ti mai placa"lumea cartofizatorilor' aaaaaaaaaaaaaaa sa nu crezi ca e o prietenie siropoasa inrte 4 fete. ele ba chiar se urasc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte muzicala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Karazan, ocolul pamantului in 80 de zile, 5 saptamani in balon, print si cersetor, singur pe lume, 20. 000de leghe sub mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robin Hood de Henry Gilbert e buna pentru varsta asta? Astept raspuns urgent!

| Bellutza02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e buna cartea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

David Copperfield-Charles Dickens
De veghe in lanul de secara-J. D. Salinger
Secretul celor 2 Lotte-Eric Kastner
Si toate cartile lui Roald Dahl.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat de citit singur pe lume si este o poveste fascinanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea citi calatoriile lui guliver, robinson crusoe, coliba unchiului tom, o mie si una de nopti, singur pe lume iti garantez ca o sa-ti placa cartea asta ca si eu iti recomant carti pe care le-am citit, ai mai putea citi carti de jules verne, copii capitanului grant, hanul ancutei, sau baltagul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry potter, si al. acum depinde de ce gusturi ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Portretulunei fantome de Avi capcana sarah wyri skelling david almond poveste fara sfarsit michael ende printul bufonilor nu mai stiu de cine e scrisa pantalonii calatoei pantofiori roz mai multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mara, Moara cu noroc... etc

| Aimee33 a răspuns:

Buna!

Uite cateva titluri de carti:

-,,Contele de Monte Cristo’’ –Alexandre Dumas;
-,,Coliba unchiului Tom’’;
-,,Singur pe lume’’ – Hector Malot;
-,,David Copperfield’’ – Charles Dickens;
-,,Un yankeu la cutrea regelui Arthur’’-Mark Twain;
-,,Huckleberry Finn’’-Mark Twain.
-,,Harry Potter" de J. K. Rolling;
-,,Matilda" de Roald Dahl;
-,,Tom Sawyer" de Mark Twain;
-,, Charlie si fabrica de ciocolata",,, Charlie si ascensorul di sticla",,, James si piersica uriasa", de R. Dahl;
-,, Omul Ivizibil'' de Wells.

Sper ca aceste carti iti vor provoca setea de lectura! kiss

| turist a răspuns:

Vezi cartile scrise de Jules Verne...

| conflict a răspuns:

Heidi fetita muntilorwinking