| angelany a întrebat:

Ce stiti despre nunta la romani?
dar despre legenda rapiri Sabinelor?
fundita

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| kmarianak a răspuns:

Mai multe informatii gasesti din legendele pe acesta tema. Legenda rapirii sabinelor o gasesti si pe http://www.universdecopil.ro/Rapirea-sabinelor-legenda.html

| sw33taly a răspuns:

Legenda spune in schimb ca, odata crescuti, Romulus si Remus cunoscand povestea lor, intorcandu-se la Albalonga, l-au pedepsit pe crudul Amulio si l-au eliberat pe bunicul Numitore.
Obtinand apoi permisul acestuia, au parasit Albalonga si au mers pe malul raului Tevere, unde crescusera, pantru a pune bazele unui nou oras.
Dar cine din acestia doi i-a dat numele?
Norocul cazu pe Romulus, care lua un plug si, pe Dealul Palatino, trase o brazda pentru a desemna orasul, care de atunci fu cunoscut sub numele de ROMA.
Era ziua de 21 aprilie 753 inainte de nasterea lui Iisus Hristos.
Nasterea noului oras insemna, din nefericire, sfarsitul vietii lui Remus. A fost stabilit ca nimeni, pentru nici un motiv, nu putea sa treaca dincolo de "brazda"(limita) fara pemisiunea conducatorului. Dar Remus, invidios, sau dintr-o gluma, facu un salt peste limita si, exclama razand:
- Uite cat este de usor! -
Romulus, plin de manie, se arunca asupra lui Remus si, implantand spada, il ucise spunand in acelasi timp, ca oricine va aduce ofense numelui Romei va trebui sa moara.
Romulus, ramas singur, guverna orasul in mod intelept, si intr-o zi, in timpul unei furtuni, el dispare, rapit la cer, de Zeul Marte.