floresdemayo
| floresdemayo a întrebat:

Cine mai este pasionat de stenografie de pe acest site? Eu cunosc foarte, foarte bine sistemul taylor, deci scrierea rapidă fără vocale. O practic de ani de zile. Dar ma intereseaza, cine cunoaste sistemul duploy si lucreaza dupa el?

18 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Dar la ce iti foloseste in viata?

| floresdemayo explică (pentru sabin89):

Scuze, abia acum am deschis TPU si am vazut intrebarea ta. La ce foloseste steno in viată? Păi, crede-ma, că foloseste enorm! E o tehnica de scriere rapidă, rapidă, rapidă. Rapiditatea o capeti insă după experienta, după multă munca scriere zilnica. Cel putin 5 minute /zi. Doua semne minuscule poate insemna un cuvant lung, poti scrie cu iuteala vantului (nu exagerez deloc) tot ce se vorbeste la radio sau tv. Sau vreo profă la facultate. Nu ramai niciodata in urmă cu scrisul. Si...nimeni nu-ti cere cursul sa-si completeze lipsa notitelor de la tine, pentru ca multi nu inteleg nimic. Poti tine si un jurnal "secret", pus la vedere, că oricum nimeni nu-l poate citi. Deci, e o idee cam ce poate stenografie. E ca un scris chinez, eu am invatat-o că m-a pasionat! Am in spate ani de experienta. E superba daca "te joci" cu ea! Foarte putini oameni o cunosc, intr-adevar. Dar nu spune ca nu foloseste in viata. In viata e bine sa cunosti tot, chiar si ce crezi ca nu-ti foloseste. Vorba aia, nu se stie noiciodata!

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc. Intr-adevar, la facultate, cel putin, imi imaginez si eu ca ar fi foarte utila.

floresdemayo
| floresdemayo explică:

Ce multi sunteti... ce sa zic?

| DimLight a răspuns:

Mie nu imi trebuie si asa vorbesc putin nici nu ai ce stenografia de la mine laughing
pare interesant, dar eu fac un fel de super-rezumat la tot ce aud/citesc deci nu prea as avea nevoie. probabil toti folosim un fel de sistem din asta mai mult sau mai putin, acum ceva ani am vazut o carte de stenografie -> ''chineza'' si am trecut mai departe laughing

| Lyndsey a răspuns:

Cum invat si eu?

| floresdemayo explică (pentru Lyndsey):

Îți faci rost de un manual de stenografie (propun sistemul Stahl) și, pentru început, se învață alfabetul stenografic, format din cârlige, bastonașe, curbe, bucle.
În stenografie se scriu, în general, numai consoanele. Vocalele se notează prin puncte. Treptat, după consolidarea acestuia, se vor învața abrevierile, legarea semnelor, grupurile biconsonantice (adică "P" apăsat va fi PT, D apăsat va fi DP, FK va fi FG, CeR= JR sau GeR etc) și grupurile de cuvinte.
Și mult exercițiu, zilnic, dacă vrei să ai "viteză" în scriere.

| Lyndsey a răspuns (pentru floresdemayo):

Cat timp ti-a luat sa inveti bine, bine? happy

| floresdemayo explică (pentru Lyndsey):

Ține de interesul fiecăruia. Mie mi-a plăcut, am învățat-o treptat. Și o practic, când e cazul. Doar în timp, reușești să scrii foarte rapid. Am avut și în anii facultății un opțional (chiar "Stenografie" îi spunea cursului), m-am înscris, deși eu o cunoșteam, fiindcă o învățasem dintr-o joacă/ pasiune din timpul liceului.
Unora li se pare dificilă, nu se complică cu așa ceva. Mie mi-a plăcut. :)
Uite și aici, am încercat să explic un cuvânt, cuiva.
http://www.tpu.ro/......y-anybody/

| zamolczezingri31 a răspuns:

Spre rusinea mea,cu toate ca am urmat cursurile de stenodactilografie, la liceul,, Iulia Hasdeu" din Bucuresti, nu ma pricep foarte bine la sisteme, dar poate vom face o echipa?

| Moise_Dan_1975 a răspuns:

Eu cunosc sistemul Duploye

| Moise_Dan_1975 a răspuns:

Eu cunosc sistemul Duploye
imgur.com/DgPhz5c

| Moise_Dan_1975 a răspuns:

Ce-am scris in steno, reprezinta primul post al floresdemayo

| Nobilus123 a răspuns:

Bună, Îmi place zâmbetul tău happy
Azi am vrut să aflu mai multe lucruri despre stenografie și găsit aceste 2 manuale printre care unul este după sistemul duploy :

https://archive.org/......0/mode/2up

https://archive.org/......5/mode/2up

Vreau să te întreb, ce are în minus sistemul taylor? și pentru mine de exemplu, ca unul care vrea să învețe fiind la stadiul de începător ce sistem ar fi mai bine să învăț?

| necunoscut567 a răspuns:

Ok, ma ajuti si pe mine? poti sa imi spui ce inseamna: " O2! "?

| floresdemayo explică (pentru necunoscut567):

Dă-mi tot contextul, pozează-l, încerci să-l încarci prin imgur și mi-l arăți!
Ce ai scris tu, NU e stenografie!

| Diaconu_Cezareea_Carmina_1985 a răspuns:

Astazi am auzit prima oara, intimplator despre aceasta metoda de scriere... pare interesant... am citit ca se cunoaste totusi de mult, tiro marcus tullius fiind creatorul primului sistem stenografic.

| floresdemayo explică (pentru Diaconu_Cezareea_Carmina_1985):

Da stiu, dar el era mai mult telegrafist, dar pasionații de stenografie de la noi lucrează astazi după sistemele Taylor (scrierea rapidă fără vocale) și după sistemul Duploye (stenografie cu vocale).

Cunoști si tu stenografia?