| Nymphobic a întrebat:

Credeti sau nu in Dumnezeu? Care este motivul care va determina sa credeti sau sa nu credeti? Argumentati-va raspunsul cat mai mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu imi e constiinta.Si d-aia constiinta imi tot dicteaza 'ma, nu fa aia ca te ia mama dracu'laughing

Sincer, pe voi nu v-au plictisit toate discutiile astea zadarnice?

62 răspunsuri:
| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cred! mie una mi-a indeplinit o dorinta! e mult de povestit!

| nfren a răspuns:

Da cred, deoarece cred si simt ca el este!

| m4them4tic a răspuns:

Adelyyy, dorinta ta impunea puteri dumnezeiesti pentru a se indeplini? Poate doar ai avut norocul sa ti se indeplineasca.

| ByLoREDaN a răspuns:

Eu as zica ca nu cred. Motivele? Religii diferite peste tot sarbatori diferitewinking fiecare parte a lumi il cheama pe acel Dumnezeu cum e mai usor pentru limba sa. Biserica, e un al2lea sta. Face cineva slujbe fara bani? Nici Papa de la roma nu face pe Papa pentru credinta sa, e un servici! Parerea mea clara e ca cineva undeva a incercat sa faca acest ceva (religia) sa poata stapani in anumite moduri oameni, sa faca lumea sa inteleaga ca de cineva va trebuii sa le fie frica, ca nu sunt singur... Ceva de genul... Nu ma explic perfect ca nu are rostwinking lumea se supara cand aude chestii de genu.

| User a răspuns:

Da. habar n-am de cethinking

| silver19 a răspuns:

Cum zice si ByLoREDaN, chiar nu stii in ce sa mai crezi in ziua de azi, prea multe religii si obiceiuri... o harababura parerea mea.

| mariobros a răspuns:

Da cred, in Dumnezeu, Sfanta Treime si Maica Domnului. Argumente sunt multe care sa ma faca sa cred acestea ( lumina de la Sfantul Mormant care se coboara in Sambata Mare si nu oricand ci numai cand este la ortodocsi, apele Iordanului care se intorc impotriva cursului lor natural in ziua de Boboteaza, norul ce coboara si inconjoara Muntele Taborului in ziua cand se serbeaza Schimbarea la Fata, arca lui Noe de pe muntele Ararat si multe altele, ca sa nu mai spun de multele intamplari din viata mea cand am fost ajutat sa trec peste niste obstacole mai mult decat dificile).

nony
| nony a răspuns:

Asta e intrebarea care a omorat milioane de oameni de-a lungul timpului.Nu mai bine ne traim viata asa cum vrem, fara sa ne pese daca o sa cantam la harpa pe un norishor, sau o sa ardem in cazanele cu smoalá?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in Dzeu desi nu sunt religios. Dzeu nu are nevoie de religie, el nu are nici o religie. Toti oamenii au acelasi dzeu.

Religia e facuta de om si e o forma de manipulare.

God has no religion.

| byiju a răspuns:

Da cred, pentru ca atunci cand am trecut prin momente grele m-am rugat Lui si m-a ajutat foarte mult!

| Alex_7297 a răspuns:

Sunt indiferent. Fac fapte bune pentru a ajuta societatea, nu pentru a fi răsplătit.Deci...

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu, sunt destule dovezi care sa indice existenta unui Creator si sunt 0 dovezi care sa indice ca nu exista acel Creator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred. Motive: tot ce nu se poate explica, las pe seama Domnului.

| Яùxsi a răspuns:

Da!

pentru ca existam.

de fiecare data cand avem o problema ne rugam Lui si se indeplineste dorinta, in marea majoritate. smug

| madalinutza a răspuns:

Hellotongue
Eu cred ca exista
deoarece
este atotputernic.
si indeplineste dorintzele
si daca nu ar exista atunci de ce s-au facut?happy
si dc s-au facut atatea icoane?
cu sfinti
Eu una cred.:
care nu crede treaba luiwinking

| Theodora a răspuns:

Eu nu stiu, sunt pe undeva pe la mijloc. V-as putea contrazice pe cei care au spus ca e o tehnica de manipulare.Sa ne gandim la un lucru... daca nu erau aceste "tehnici", lumea era azi un haos total, anarhie.Azi nu suntem departe de asa ceva...cand ai nevoie de ajutor, tot cu gandul la cel de Sus esti, gen "Doamne, ajuta-ma sa ies din cacatul asta". Cateodata avem nevoie sa fim indrumati, si nu gasim asta oriunde.

| Bacemi a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar nu sunt adeptul nici unei religii in totalitate. Imi aleg lucrurile bune din fiecare si imi stabilesc credinta in functie de acestea. Daca sunt unele lucruri bune evidentiate intr-o religie, nu inseamna ca toate religia e buna. Nici o religie nu e demna de luat in seama de la cap la coada pentru a fi respectata. Fiecare are hibele ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred.fiindca vreau si pot. dar tu crezi ca eu cred? de ce te intrebi? sau de ce ma intrebi, daca eu cred? cu ce te ajuta?

| xjustfearless a răspuns:

Eu cred. daca citesti bblia o sa ai argumente suficiente...

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Sincer-Nu iti srica cu nimic daca, crezi. din contra -ai o viata morala mai BUNA.si esti mai impacat cu tine insuti! este mai folositor sa crezi decat sa NU crezi, astfel iti impuii anumite principii pe care nu ai vrea sa le incalci`raised eyebrows

| Nymphobic explică:

@Tepes: Eu voi da raspunsul cand voi da fundita. Va intreb pentru ca sa-mi fac o idee despre ce crede lumea despre Dumnezeu. Motivele pentru care intreb sunt mult mai multe decat atat.

Astept raspunsuri in continuare. Mersi tuturor celor care au dat un raspuns plauzibil si explicabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@manny

Pe mine tocmai 'greseala' de a citi Biblia m-a indepartat de ceea ce acolo era prezentat ca divinitate.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Da, nici eu nu stiu de ce.

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (1of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=BNf-P_5u_Hw

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (2 of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=qc-mrJf45Hg

Zeitgeist [Religion] The Greatest Story Ever Sold (3 of 3)
http://www.youtube.com/watch?v=IjAegPhQOUg

Acest documentar m`a schimbat foarte mult.
Daca vreti sa aflati adevaru` uitati`va la el, cand aveti timp. :|

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista, atunci totul este o intamplare si un haos. Cei care cred cu adevarat au o viata mai fericita, mai armonioasa, cu un scop mai mare decat ei. Asa ca eu tind sa cred. Nu merg prea des la biserica ( de obicei merg o data pe an, sa aprind o lumanare de Pasti si in rest intamplator, cand simt dorinta trecand pe langa o biserica, de obicei veche, sa intru si sa aprind o lumanare cu gandul la tatal meu - si de cate ori se intampla senzatia de liniste si impacare e coplesitoare ). Incerc sa gandesc liber si sincer cu mine insumi si de obicei imi gasesc singur raspunsurile. Am inteles si accept ca sunt prea mic pentru a intelege unele lucruri, si caut sa nu judec mai mult decat mi se pare corect. Insa nu as putea accepta ca existenta si constiinta mea, existenta si evolutia omului, totul, e o intamplare. Ar insemna ca orice as face impotriva firii nu ar avea nevoie de justificare, ceea ce e absurd. Bine, absurd mi se pare si sa observ aici copii care "taxeaza" cu calificative negative pareri diferite de ale lor. Oare ce se asteapta, ca cineva sa le impartaseasca credinta de dragul "funditei"? Now that's stupid! big grin

| Bubble a răspuns:

CRed in Dumnezeu.
Nu cred in biserica.happy
DAca bisericile erau cu adevarat pentru Dumnezeu nu existau atatea certuri. si crime. etc

| ByLoREDaN a răspuns:

Nu ma lupt pentru voturi si nici pentru dreptatawinking dar cel care crede ca e stupid ce am zis as vrea sa imi zica de cewinking la ce am zis nu mi se pare deloc! E alegerea mea de a crede sau nu! Si explicatia este concretawinking. Intreaba-l pe preotul tau daca vine sa iti ingroape bunica GratiS! Si intreaba-l daca vine la biserica la 9 seara cand termini tu munca sa te spovedeasca sau cine stie ce... sunt chestii adevarate happy sau pune un preot sa faca pe preotul pentru 50 € pe luna si sa doarma acasa la el sa vedem cine crede in acel Dumnezeu. Eu nu am zis ca ''Nu cred in El pentru ca nu a venit sa-mi umfle roata la masina cand eram in desert sau pentru ca 'nu am vazut lumina de la capatul tunelului uitanduma-n cer'' Am zis chestile pe care le vad!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar acum vin de la o harjoneala pe cinste cu cainele meu. Aveam eu chef de joaca si l-am provocat in fel si chip:ne-am fugarit prin toata casa, m-am ascuns si el m-a gasit(cainele joaca mult mai abstract:se uita-n sus si instituie ca daca nu se uita la mine nu-l vad nici eu pe el). Aveam un nor de energie jucausa pe care, intr-o juma de ora buna, i-am transferat-o cainelui.Ca atare, bunul meu prieten, si cel mai mare tinator de secrete al meu(cainele) s-a trezit cu o energie coplesitoare, atavica si intr-o secunda, nebun de fericire si nemaiancapandu-si in blana de-atata puls m-a muscat. Da` rau! Imi flendureste un deget(de la mana stanga) cand va scriu. M-a durut si am plans.Ne-am certat. A stiut imediat ca a sarit calul(cainele, zic).
L-am tratat cu iubire si mi-a curs sange juma de ora. Daca l-am servit cu joaca de ce nu mi-a oferit joaca?
Mi-a luat ceva carne vie dar nu-l pot uri, ma iubeste si stiu asta.Ma simt tot mai puternica, de cate ori mi se iau partile nefolositoare ale trupului meu.
Nu inteleg deplin de ce a fost asa, dar asta nu ma impiedica maine sa ma ascund in pod si sa-mi fluier cainele care innebuneste ca sunetul se aude din toate partile.
Asa si cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@byloredan

Nu-ti bate capul, pe aici daca nu zici ca ei esti impotriva lor.

| ByLoREDaN a răspuns:

Tehodora parerea mea ramane la faptul 'ca este o tehnica de manipulare' dar este inteligentawinking cum ai spus tu ''Daca nu ar fi tot ce e in jur ar fi un haos'' Deci si tu zici ca e o tehnicawinking.

| d33a a răspuns:

Uneori da... uneori nu... mai mult, nu