| Nymphobic a întrebat:

Credeti sau nu in Dumnezeu? Care este motivul care va determina sa credeti sau sa nu credeti? Argumentati-va raspunsul cat mai mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu imi e constiinta.Si d-aia constiinta imi tot dicteaza 'ma, nu fa aia ca te ia mama dracu'laughing

Sincer, pe voi nu v-au plictisit toate discutiile astea zadarnice?

62 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cred. Pur si simplu.Nu am motive. Cred ca asa m-am nascut:cu credinta in Dumnezeu.Si ma accept asa cum sunt.

| Bacemi a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar nu sunt adeptul nici unei religii in totalitate. Imi aleg lucrurile bune din fiecare si imi stabilesc credinta in functie de acestea. Daca sunt unele lucruri bune evidentiate intr-o religie, nu inseamna ca toate religia e buna. Nici o religie nu e demna de luat in seama de la cap la coada pentru a fi respectata. Fiecare are hibele ei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred in Dumnezeu, sunt destule dovezi care sa indice existenta unui Creator si sunt 0 dovezi care sa indice ca nu exista acel Creator.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca parerea mea este ca Dumnezeu exista inseamna ca parerea mea e stupida, asa se pare dupa voturile care mi le-ati dat.Am primit stupid? de ce? pai pentru ca eu cred intr-un Creator. Da pentru atata lucru.De parca suntem comunisti si obligati sa nu credem.Intelegeti un lucru:fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. Iar daca credeti ca eu sau altii se enerveaza sau se intristeaza cand primesc cate un stupid va inselati.Haideti cu stupidul acumrolling on the floor

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred in Dumnezeu chiar daca o mare parte dintre noi neaga acest lucru. Si acum am sa va pun o intrebare, de ce in momente dificile in viata va inchinati sau mergeti la biserica si aprindeti o lumanare? De ce va inmormantati pe cei dragi si la capatai pune-ti o cruce?

nony
| nony a răspuns:

Asta e intrebarea care a omorat milioane de oameni de-a lungul timpului.Nu mai bine ne traim viata asa cum vrem, fara sa ne pese daca o sa cantam la harpa pe un norishor, sau o sa ardem in cazanele cu smoalá?

| moodyblues a răspuns:

Stii bine ca nu se va ajunge la un numitor comun.
intrebarea asta sta la baza a mii si mii de studii, de filozofareli, de carti...

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista, atunci totul este o intamplare si un haos. Cei care cred cu adevarat au o viata mai fericita, mai armonioasa, cu un scop mai mare decat ei. Asa ca eu tind sa cred. Nu merg prea des la biserica ( de obicei merg o data pe an, sa aprind o lumanare de Pasti si in rest intamplator, cand simt dorinta trecand pe langa o biserica, de obicei veche, sa intru si sa aprind o lumanare cu gandul la tatal meu - si de cate ori se intampla senzatia de liniste si impacare e coplesitoare ). Incerc sa gandesc liber si sincer cu mine insumi si de obicei imi gasesc singur raspunsurile. Am inteles si accept ca sunt prea mic pentru a intelege unele lucruri, si caut sa nu judec mai mult decat mi se pare corect. Insa nu as putea accepta ca existenta si constiinta mea, existenta si evolutia omului, totul, e o intamplare. Ar insemna ca orice as face impotriva firii nu ar avea nevoie de justificare, ceea ce e absurd. Bine, absurd mi se pare si sa observ aici copii care "taxeaza" cu calificative negative pareri diferite de ale lor. Oare ce se asteapta, ca cineva sa le impartaseasca credinta de dragul "funditei"? Now that's stupid! big grin

| User a răspuns:

Da. habar n-am de cethinking

| larisa_6959 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, nu tin neaparat cu o religie. Cred ca exista un creator care ne-a creat, nu aveam cum sa ne nastem din nimic. Sunt multe lucruri care explicatie doar in religie. Ca de exemplu, sufletul nostru, nu are o locatie ca inima, dar totusi exista, el este cel care ne deosebeste de ceilalti, care ne permitem sa ne formam propia structura; ce se intampla cu el dupa moarte tot Biblia ne ofera cea mai plauzibila informatie. Acestea ar fi doar doua exemple, mai sunt multe.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Cred! mie una mi-a indeplinit o dorinta! e mult de povestit!

| vilmaristul a răspuns:

Pai e atat de mult de scris, incat spun doar ca eu cred ca omenirea a evoluat din nimicul activat cu sau fara stiinta de o specie pe cale de disparitie, si putinii care mai erau, au incercat sa schimbe ceva, atmosfera conditii climatice, planeta lor fiind,, dusa" asa cum si noi, am pastrat in gena noastra autodistrugerea!

| Alex_7297 a răspuns:

Sunt indiferent. Fac fapte bune pentru a ajuta societatea, nu pentru a fi răsplătit.Deci...

| albastrel a răspuns:

Cred in D-zeu. De ce? Pt ca am nevoie sa cred in El...

| Bubble a răspuns:

CRed in Dumnezeu.
Nu cred in biserica.happy
DAca bisericile erau cu adevarat pentru Dumnezeu nu existau atatea certuri. si crime. etc

| Nymphobic explică:

@Tepes: Eu voi da raspunsul cand voi da fundita. Va intreb pentru ca sa-mi fac o idee despre ce crede lumea despre Dumnezeu. Motivele pentru care intreb sunt mult mai multe decat atat.

Astept raspunsuri in continuare. Mersi tuturor celor care au dat un raspuns plauzibil si explicabil.

| flyleaf22 a răspuns:

Cred in Dumnezeu dar gandesc tehnic, nu cred ca daca ma infometez tinand post scap de pacate, pacatele raman orice ai face. Iar Biblia e in mare parte o carte cu povesti. Omul nu a iesit din tarana, Noe nu a facut nicio arca pentru ca tehnic, in perioada aceea abia descopereau agricultura, daramite sa construiesti ditamai arca. Iar potpoul nu e decat o consecinta a topirii calotei glaciare. Revenind, Dumnezeu exista si este acelasi pentru toti.

| ByLoREDaN a răspuns:

Eu as zica ca nu cred. Motivele? Religii diferite peste tot sarbatori diferitewinking fiecare parte a lumi il cheama pe acel Dumnezeu cum e mai usor pentru limba sa. Biserica, e un al2lea sta. Face cineva slujbe fara bani? Nici Papa de la roma nu face pe Papa pentru credinta sa, e un servici! Parerea mea clara e ca cineva undeva a incercat sa faca acest ceva (religia) sa poata stapani in anumite moduri oameni, sa faca lumea sa inteleaga ca de cineva va trebuii sa le fie frica, ca nu sunt singur... Ceva de genul... Nu ma explic perfect ca nu are rostwinking lumea se supara cand aude chestii de genu.

| ByLoREDaN a răspuns:

Nu ma lupt pentru voturi si nici pentru dreptatawinking dar cel care crede ca e stupid ce am zis as vrea sa imi zica de cewinking la ce am zis nu mi se pare deloc! E alegerea mea de a crede sau nu! Si explicatia este concretawinking. Intreaba-l pe preotul tau daca vine sa iti ingroape bunica GratiS! Si intreaba-l daca vine la biserica la 9 seara cand termini tu munca sa te spovedeasca sau cine stie ce... sunt chestii adevarate happy sau pune un preot sa faca pe preotul pentru 50 € pe luna si sa doarma acasa la el sa vedem cine crede in acel Dumnezeu. Eu nu am zis ca ''Nu cred in El pentru ca nu a venit sa-mi umfle roata la masina cand eram in desert sau pentru ca 'nu am vazut lumina de la capatul tunelului uitanduma-n cer'' Am zis chestile pe care le vad!

| ByLoREDaN a răspuns:

Tehodora parerea mea ramane la faptul 'ca este o tehnica de manipulare' dar este inteligentawinking cum ai spus tu ''Daca nu ar fi tot ce e in jur ar fi un haos'' Deci si tu zici ca e o tehnicawinking.

| ByLoREDaN a răspuns:

Merci! strivesc_membre-n_menghine! nu stiamwinking m-am inscris de plictiseala si sa mai scriu romaneste happy inca trebuie sa inteleg ce fel de oameni mai sunt in lumea asta happy.

| mariobros a răspuns:

Da cred, in Dumnezeu, Sfanta Treime si Maica Domnului. Argumente sunt multe care sa ma faca sa cred acestea ( lumina de la Sfantul Mormant care se coboara in Sambata Mare si nu oricand ci numai cand este la ortodocsi, apele Iordanului care se intorc impotriva cursului lor natural in ziua de Boboteaza, norul ce coboara si inconjoara Muntele Taborului in ziua cand se serbeaza Schimbarea la Fata, arca lui Noe de pe muntele Ararat si multe altele, ca sa nu mai spun de multele intamplari din viata mea cand am fost ajutat sa trec peste niste obstacole mai mult decat dificile).

| mariobros a răspuns:

Curios lucru, majoritatea celor care au spus ca exista si cred in Dumnezeu si-au luat stupid sau nefolositor, cei care nu cred sau sunt incerti sunt feriti in mare parte de aceste calificative. Ptr cine intelege, asta spune ceva, nu?

| silver19 a răspuns:

Cum zice si ByLoREDaN, chiar nu stii in ce sa mai crezi in ziua de azi, prea multe religii si obiceiuri... o harababura parerea mea.

| NuConteazăCine a răspuns:

Nu, nu cred. Religia mi se pare o tampenie.
Am studiat putina istorie, geografie si biologie...
1.La inceput oamenii credeau ca "Dumnezeu" este Soarele -> incinerau persoanele decedate. Apoi credeau in Zeita Pamantului -> ingropau mortii in pamant. Nu mai vorbesc despre vechii greci, care credeau ca deasupra muntelui Olimp sunt zei (de fapt era in permaneta ceata). Egiptenii... alt popor antic care credea in zei (alti zei!).
2. Teoria Bing-Bang-ului este mai plauzibila decat... "Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, din vorbe".
3.Omul provine din maimuta (maimuta are 48 de cromozomi, in timp ce omul doar 46, fiind -dupa parerea mea!- o mutatie la nivelul cromozomilor).
Din pacate, majoritatea oamenilor preiau informatiile pe care cei din jur le considera corecte, fara sa le treaca prin filtrul gandirii. In general daca familia este credincioasa si urmasii sunt la fel, putini fiind aceia care isi pun anumite semne de intrebare.
Si de ce exista mai multe religii? (crestinism, iudaism, islamism, hinduism, budism, etc.) Cati oameni au murit datorita religiei, care a fost din cele mai vechi timpuri o forta de manipulare in masa? Iar cei care au demonstrat anumite lucruri, erau acuzati de vrajitorie straight face.
Am vazut, din pacate, la slujbe preoti beti... care nu puteau nici macar sa puna vereghetele pe degetele mirilor. Tragic...
Probabil o sa primesc multe calificative de "Stupid", dar nu imi pasa. tongue Aceasta este parerea mea, oricum am 15 ani, mai am destul timp sa aflu mai multe si sa imi fixez mai bine anumite convingeri.

| madalinutza a răspuns:

Hellotongue
Eu cred ca exista
deoarece
este atotputernic.
si indeplineste dorintzele
si daca nu ar exista atunci de ce s-au facut?happy
si dc s-au facut atatea icoane?
cu sfinti
Eu una cred.:
care nu crede treaba luiwinking

| m4them4tic a răspuns:

Adelyyy, dorinta ta impunea puteri dumnezeiesti pentru a se indeplini? Poate doar ai avut norocul sa ti se indeplineasca.

| Absenta a răspuns:

Nu.pentru ca inghit toate prostiile pe care ni le baga religia pe gat.
pentru ca s. a demonstrat stiintific cum s. a creat lumea.
Desi eu nu cred in zei, fiecare cu religia lui, eu imi pot explica cum s-a produs big bangu, si in consecinta universu.
Dar cred in Buddha, si mai consider ca buddhisti is foarte inteligenti ei nu cred intr-o zeitate, au gasit o explicatie logica pentru fenomenele naturale si alte chestiie, cred intr-un om
care nu a fost un zeu, dar filozofiile lui despre viata sunt foarte bine formulate si credibile!

ci un om obisnuit

| Absenta a răspuns:

Permite-mi sa ma corectez
Nu cred in Dumnezeu, ci intr. un om obisnuit.