| ledzepp a întrebat:

Cum stiu care sunt acizi tari si slabi,cum imi pot da seama? cum ii pot diferentia?(la fel si la baze, aceeasi intrebare)

Răspuns Câştigător
| BornToDie9108 a răspuns:

Cei mai tari acizi sunt: HCl, H2SO4,HNO3,HClO4.Pe aceştia trebuie doar să-i memorezi. Cum să deosebeşti acizii tari de cei slabi? Acizii tari disociază într-o singură treaptă, formînd cationi de hidrogen şi anioni de radicali acizi, iar cei slabi-prin cel puţin 2 trepte,depinde deja de valenţa restului acid.
Toate bazele tari în stare solidă conţin ioni ai metalelor alcaline şi alcalino-pămîntoase şi ioni de OH. Din acest motiv,disocierea lor se reduce la desprinderea ionilor din reţeaua cristalină sub acţiunea moleculelor de apă. Ele disociază complet şi spontan. Exemple: LiOH,NaOH,KOH,RbOH, CsOH, FrOH, Ra(OH)2, Ba(OH)2, Sr(OH)2, Ca(OH)2. În bazele insolubile,legătura metal-OH nu este pur ionică, ci, în mare parte, covalentă. De aceea, bazele insolubile sunt electroliţi slabi şi disociază treptat. Toate bazele insolubile sunt baze slabe. NH4OH,deşi nu corespunde descrierii de mai sus, e un electrolit slab. Exemple: Zn(OH)2, Fe(OH)2.

| ledzepp explică (pentru BornToDie9108):

Dude,abia inteleg cuvintele talelaughingdar e okay,clar raspunsul tau cstiga caci am inteles in mare parte, problema e ca e nu stiu atata chimie cat sa inteleg exprimarea ta asa variatasi ca nu siu care sunt bazele insolubile, nu imi pot da seama nu am vazut toate elementele fizic, nu stiu cum de tu stii, banuiesc ca le-ai memorat.

| BornToDie9108 a răspuns (pentru ledzepp):

Nu e chiar atît de dificil să ţii minte, trebuie doar să înţelegi. Iar bazele tari ţi le-am menţionat în răspunsul anterior, în concluzie restul sunt baze slabe. Cît despre bazele insolubile, dacă nu le cunoşti pe majoritatea, te poţi orienta după "tabelul solubilităţii" pe care orice carte de chimie trebuie să-l conţină.

| ledzepp explică (pentru BornToDie9108):

Okay,am sa il caut, merci mult!^^chiar m-au ajutat informatiile

| BornToDie9108 a răspuns (pentru ledzepp):

Pentru puţin! Oricînd vei avea nevoie de ajutor la chimie, nu ezita să mi-l ceri.
O zi bună!

| Maria_Cătălina_1995_zqDW a răspuns (pentru BornToDie9108):

Zn(OH)2 nu e amfolit acido-bazic?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Temperatura de topire, temperatura de fierbere, cum se combina cu anumite substante big grin