| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma duc la liceul de arte plastice, ce ma pot face? Funda happy

Răspuns Câştigător
| xXxRadu a răspuns:

Pai de la un liceu de arte plastice poti sa ajungi pictor sau creator de moda.depinde de cum desenezi sau de cum pictezi poti sa ajungi renumita pentru un simplu desen grafic....Si eu tot la arte as vrea sa ma duc..Succes!

9 răspunsuri:
| TheStory a răspuns:

Artisata.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Nu există liceu de arte plastice, e liceu de arte, acolo există secţiunea "Artă Plastică". Te poţi face pictoriţă, designer (de interioare, de modă, jocuri ş.a), arhitectă, sculptor, profesor de o anumită specialitate, desenatoare, multe meserii deosebite care necesită timp, muncă, imaginaţie şi talent.

| Ramona000 a răspuns:

Pictor

Răspuns utilizator avertizat
| TarjaTurunenFan a răspuns:

Picrtor,sculptor,arhitec nu cred ca s-ar putea vreodata.

| ElenaDiana2000 a răspuns:

Pai te poti face sculptor, pictor, daca stii mate si sa schitezi arhitect

| GeorgiVerma a răspuns:

Doar cu liceul nu faci meserie, dar castigi experienta in arta.
Ok.deci.arta plastica e impartita in 3 grupe : pictura, grafica si sculptura.in clasa a 9a o sa treci prin toate aceste grupe pentru ati forma o idee despre care iti place mai mult.In cls a10a va trebui sa iti alegi doar o grupa pe care sa continui.
LA sfarsitu clasei a 12a o sa dai un atestat.din specialitatea pe care ti'ai aleso.
Eu de exemplu sunt la pictura..Deci diploma mea o sa fie de pictor.
Cei de la sculptura o sa primeasca o diploma de bijutier.
Depinde din ce oras esti.La unele licee de arta e si grupa de arhitectura..Desi mi se pare aiurea.Ca sa fi arhitect iti trebuie mate.La liceele de arta matematica se face doar in clasa 9 si 10.
Ok, sper ca te'am ajutat. happy

| Commapoint a răspuns (pentru GeorgiVerma):

Sunt din Brasov. Da, m-ai ajutat. Multumesc pentru raspuns >big grin

| Camimi a răspuns:

Profesor de desen, daca vrei sa te faci pictor (adica sa pictezi si sa vinzi picturi) sau sculptor.
Funda puppy dog eyes big grin