| pamparam20 a întrebat:

Dupa ce termini facultatea de muzica care sunt oportunitatiile care le ai in viata ? adica stiu ca poti sa devi profa de vioara ,sau sa fii in filarmonica dar mai este si altceva ? este ceva de viitor muzica ? ca eu sunt acum in clasa a9a si chiar am talent de a canta la vioara .am facut 8 ani de vioara apoi nu m-am dus la liceul de muzica ca am crezut ca muzica nu are viitor da acum regret si as vrea sa merg la ion vidu in timisoara ce ziceti are rost ? e ceva de viitor muzica ? happy funda kiss pentru pareri sincere happy

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Absolventul unei facultăți muzicale poate ocupa funcții ( profesiuni) funcție de specificul secției pe care a absolvit-o.
Ca instrumentist, în formații muzicale, simfonice, de operă, camerale.
Ca profesor, dacă a urmat pedagogie muzicală.
Interpreți soliști de operă sau artiști lirici în coruri de operă sau filarmonice.
Ca dirijor ( de cor sau de orchestră ) dacă a urmat secția de dirijat.
Compozitor dacă a urmat secția de compoziție.
Mizicolog și istoric muzical dacă a urmat secția de muzicologie. Cercetător muzical sau de folclor. Sau cronicar muzical. Sau secretar muzical în cadrul unor filarmonici sau teatre de operă sau operetă.
Mai poate ocupa funcții în cadrul unor studiouri de radio sau televiziune.
Poate lucra independent și își poate constitui singur formații muzicale cu care să susțină concerte.
Trebuie ținut cont, însă, de un lucru, și anume că pe tărîmul artei locurile sînt puține, concurența e mare și acerbă și ca urmare lupta pentru supraviețuire depășește uneori limitele normalului.
Mai puțin academic zis, „mîncătoria " este ceva la ordinea zilei.
„Homo homini lupus" ( omul e lup față de alt om ) cum ar zice latinul.

1 răspuns:
| foxsilver a răspuns:

"In viata e bine sa faci ceea ce-ti place."Asa m-a sfatuit pe mine o profesoara,atunci cand am avut o dilema asemanatoare cu a ta.
Mie m-a fost teama de esec si am renuntat sa merg in acea directie, si am regrete chiar si acum.
Cand ai o pasiune, nu trebuie sa te gandesti daca e rentabila sau nu.Nu asa gandeste un adevarat artist.
Oricum, iti urez succes in viitor.