| nobody_7406 a întrebat:

E o intrebare stupida, dar... ce credeti despre vampiri? Nu sunt o psihopata obsedata de filme cu vampiri, sau vreo satanista, etc laughing dar sunt foarte curioasa. am tot citit articole stupide despre asa ceva. dar tot nu m-am convins. daca nu exista de unde a pornit legenda asta? daca stiti mai multe, uimiti-ma si pe minelaughing ma intereseaza subiectul asta.

Răspuns Câştigător
| chivas21 a răspuns:

Cum a aparut numele "Andreea"? sau cuvantul "calculator"? asa a aparut si numele de "vampir". Legende putem inventa toti!

Arucusa! A fost o femeie cu aripi, penele ei erau din petale de flori, era foarte puternica isi salva satul de animale salbatice infometate! De un timp Arucusa se indragostise de un maratess pe nume Ebidin si disparuse cu el, iar satenii au fost ucisi de fiare!

Bineinteles Arucusa si Ebidin care era un marantess nu exista, sunt inventii de`ale mele acum! Sper ca ti-a placut, as putea face un film pe tema asta sau s. a scriu o carte! Asa au aparut si legendele cu vampiri! Sper ca ti-a placut a mea! laughing

21 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Ai vazut sau ai auzit vreo intamplare reala cu astfel de persoane? Sigur ca exista atatea filme si povestiri cu ei, atata timp cat se vinde si exista oameni care pot fi prostiti!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cum sa crezi frate in vampiri?straight face Daca ziceai de zombie mai intelegeam, dar vampiri?!

| stefangeles a răspuns:

E un mit dupa cate stiu eu si daca nu ea un strain sa ne scrie povestea cu vampiri din Transilvania astazi nu mai stia lumea de Dracula si nisi american obsedati ce-si fac colti lungi si beau sange pe la TV laughing stiu ca este un mit dar porneste din fapte reale cum este si mai sus acea boala Vampirismul sau din cauza ca uni lilieci se hranesc cu plasma din sangele altor animale s-a atribuit ca vaampiri se transforma in lilieci si multe alte chestii happy...

| Incubus a răspuns:

Vampiri: realitate sau mit
realitate :
RO:vlad tepes asemanare dotorata "setei de sange"in lupte si in judecatile facute de el
dintii vampirului provin de la o asemanare cu o specie de lilieci care intr-adevar sug sangele (cred ca le place)diferitelor animale pe care le intalnesc(de marimi mici)de altfel locul preferat de acesti sugatori este gatul si (fiind lilieci)nu actioneaza decat noaptea(suna cunoscut?). Daca tu crezi ca poti fi considerata obsedata din cauza interesului pentru acest subiect atunci ce sa mai zicem de atatia savanti care studiaza cat poate fi de hranitor sangele si alte chestii asemanatoare(dale vampirilor)

| MalinaH a răspuns:

Se spune ca la curtea lui vlad tepes se intamplau tot felul de crime in serie.satenii de la curte au dat vina pe strigoi un monstru care suge sangele oamenilor si lasa trupurile acolo.se spune ca dormea in sicrie si se ferea de lumina.si de aici a aparut legenda cu vampirii,

una dintre cele mai dicutate teme la intalnirea anuala a membrilor asociatie criminalistilor americani de saptamana trecuta a fost legata de posibilele surse ale aparitiei miturilor vampirilor.se pare ca, criminalisti americani au ajuns tot la romania.
dar se poate pune si posibilitatea asta:vei tu se poate ca termenul vampir sau renumitul strigoi sa fi fost inventat de oameni sa sperie oamenii, in mexic a fost inventat termenul chupacabra un monstru care suge sangele caprelor vezi oamenii inventeaza tot felul d e mituri si monstri specifice folclorului si locurilor.

| MalinaH a răspuns:

Discutate
am gresit sorry

| Evaa a răspuns:

Te-ai uitat prea mult la Twilight

| virusel a răspuns:

Daca iti plac vampiri nu inseamna ca esti satanista la fel cum nu esti nici daca asc rock cum spun unii.Deci si mie imi plac vampiri mult si chiar as fi vrut sa fi existat, dar din pacate sunt doar un mitstraight face.

totul a pornit de la o boala, Porfiria impiedica formarea hemoglobinei. Printre alte chestii pe care le cauzeaza este hipersensibilitatea la lumina, din cauza careia bolnavii evita lumina soarelui, lucru care la randul lui cauzeaza paloarea pielii si afectiuni ale acesteia. Din cauza asta au aspect de mort. Chestia cu hemoglobina e, cred eu, lucrul de la care a pornit toata treaba cu "bautul sangelui". Asta ar fi explicatia medicala a vampirismului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi plac vampirii si mi-ar fi placut sa fi existat. Mi-as fi dorit sa fiu o vampirita. Serios, imi plac vampirii:Xlaughing. Si daca si tie iti plac nu inseamna ca esti obsedata sau satanista.winking Stai calma.winking
Ar fi fost dragut sa am doi coltisoribatting eyelashes)...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragoni si balauri nu mai exista de la era glaciala. Dar noi anca vorbim de ei.La fel vampiri *poate* au existat, exista... de ce sa isi faca publicitate ei nu sunt actori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au inceput sa imi creasca dinti foarte ascutiti ca de vampir... vorbesc serios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vampirizmu este o boala, simptomele is ca la un vampir ce il vedem in filme, numai ca nu au aceste puteri supranaturale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vampirul sau Dracula e de fapt Vlad al III-lea dracul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu vreau sa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti ai dorii sa stii daca exista cu adevarat sau sa aflii parerea celorlalti? De ce ti ai dorii sa aflii acest mister? Nu neg asa cum nu confirm existenta vampirilor, dar spun ca nimeni nu ar trebui sa isi doreasca sa fie vampiri. Majoritatea isi doresc sa fie vampiri crezand in genu ala de vampir tip (care umbla numai noaptea, nu poarta argint, nu suporta lumina soarelui, bea sange, nu suporta usturoiul si apa sfintita si traieste vesnic. a si sa nu uitam e foarte seducator) sau pentru a fi speciali fata de ceilalti "a sunt vampir".

Daca exista cu adevarat vampiri oamenii nu vor afla niciodata.

| kindness a răspuns:

Sa nu subestimezi niciodata aceste fiintewinking poate ca au existat.si vor exista.nu ai de unde sa stii! sunt unii care nu il iubesc pe Dumnezeu si care nu cred in sfinti sau altceva.aceea nu se duc in rai si nici in iad.continua sa fie tot asa. Dumnezeu nu piate accepta asa finnte in cer!winking. si povestile cu vampiri nu sunt ca cele cu printese! spre exemplu Vlad tepes. cauta articolul pe net! te vei convinge!

| kindness a răspuns:

Sfat : atunci cand ti se pare ceva ciudat cu o persoana care a murit. du-te cu o bucatica de argint tinuta o aptamana in aghiasma si lipeste crucea pe mormuntul aceluia ~! cauta asta si pe net vei gasiwinking. si gata sa incheiem subieculstraight face

| andrei90tm a răspuns:

Povesti de adormi copii laughing

| nobody_7406 explică:

@cristacheceliute nu am zis ca cred, ci doar vroiam sa aflu mai multe.
@eva m-am uitat o singura data la twilight si mi s-a parut putin prea deplasat, iar new moon e cel mai stupid film pe care l-am vazut anul acestahappy dar trebuie sa recunosc ca urmaresc The Vampire Diaries si de aici a inceput sa ma intereseze subiectul, chiar daca stiu ca e doar un film.
Nu am vrut sa fac vreo legatura intre satanisti si vampiri, pur si simplu am zis asta inainte sa ma catalogati voi asa.cum de obicei se intampla.

| ady_8732 a răspuns:

De unde stiti voi ca vampirii nu exista? daca sunt o poveste de ce lumea crede in ei? si in plus orice mit are un sambure de adevar.nu crezi? cunosti pe toti din jurul tau? gandeste-te la asta.

| Deliasofia a răspuns:

Este prima oara cand practic sunt un pic mai mult interesata de acest subiect, sincer nu stiu ce sa mai cred oricum un lucru e sigur:n a pornit de la dracula din romanaia vs vlad tepes, e de mult mai mult timp mitul acesta.de mica am o frica de asa ceva, probabil de la influentarea mass mediei pe care o are asupra tuturor si n am cum sa ma opun, asta e, ne controleaza mintile (din punctul asta de vedere, avand in vedere filmele cu vampiri si ei ar putea fi, nu?laughingchiar imi plac filmele cu vampiri mai ales combinatia asta de acum vampir vs om, o dragoste care trezeste interesul oricui, nu credeti? ceva nou, ceva ce nu e obisnuit si nici n poti sa te gandesti prea mult la asta pentru atunci cand te vei trezi vei fi prea dezamagit, asa ca, totusi hai sa ne mai gandim odata la ceea ce vrem si ce ne dorim pentru ca n e obligatoriu ca sa se si termine ca in filme(asta apropo de un coment care, mentioneaza faptul ca ar vrea sa existe vampirii). eu in momentul de fata cred(nu sunt sigura si niciodata nu cred ca voi fi)ca este un mit, pentru ca omul trebuie sa aiba frica de ceva, nu? ca sa il mai tina in frau si poate asta era o modalitate inainte...sincer am sa mai ma documentezwinking dar totusi nu sti cine e printre noi niciodata, nu?