| GandacelScumpicel a întrebat:

Hei de curand am achizitionat un bloc de desen cu foaie neagra pentru desen.Am facut 2-3 desene pe el dar culorile nu sunt...vibrante ca sa zic asa,nu prea ies in evidenta, mai ales pielea.Am incercat sa dau mai intai cu creion alb pe suprafata si dupa cu alta culoare dar tot nu se vede cum trebuie.Am vazut multi artisti care fac diferite portrete pe foaie neagra si culorile arata impecabil, nici nu ai spune ca e desen*am crezut ca folosesc pasteluri initial dar dupa au spus ca folosesc creioane colorate*.Imi puteti da niste sfaturi sau site-uri care sa imi explice cum sa lucrez pe genul asta de foaie?

Răspuns Câştigător
| Aberdeen a răspuns:

Respectivii folosesc niște creioane colorate pastelate, probabil, sau de altă textură. Cu creioanele colorate simple, nu vei avea calitate de linie. Plus că, dacă arunci o privire mai atentă și pe la lucrările făcute pe youtube pe coală neagră, vei observa că acel creion alb este de textură cărbune, nu creion simplu.

http://www.youtube.com/watch?v=6dTbWPnR2qY
http://www.youtube.com/watch?v=d9U9MERZPEI

Creioanele de la Faber-Castell sunt bune pentru asta. :)