| Doareu2804 a întrebat:

Hei din nou! Cand eram mai mica imi placea foarte mult sa cant, cantam orice si aveam voce, parintii mi-au tot spus sa ma duc sa fac canto sau ceva cursuri dar eu nu am vrut iar acum regret. Acum am ajuns sa cred ca merita sa fac asta si imi pare rau ca nu m-am dus, din cauza ca nu am mai cantat si doar de curand am mai inceput, mna vocea mea s-a mai schimbat. Exista posibilitatea ca prin munca sa pot canta mai bine, adica sa reusesc sa fac o oarecare performanta?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Depinde ce vîrstă ai.
În mod normal vocea omului începe să se stabilizeze pe la 18 - 20 de ani.
Dacă de pe la 18 ani începi să lucrezi pe voce e destul de bine.
Dar, cel mai important lucru este să fii conştient că ai voce şi, mai presus de toate, auz muzical.
Dacă nu degeaba te - ai chinui.
Ţi-o spun în cunoştinţă de cauză.

| IonutzWoW a răspuns:

Fi atenta, nu este niciodata prea tarziu, de exemplu un concurent de la vocea romaniei din sezonul trecut facuse canto 1 an si avea o voce de aur.Te poti duce si acum insa vei avea mai mult de munca

| Alfonso a răspuns:

A...da,orice lucru pe lumea asta, daca lucrezi si exersezi vei devenii mai bun! Dar poti sa nu faci sa sa fi bun! Nimeni nu s-a nascut invatat! Munca asidua bate talentul natural!

| lila36 a răspuns:

Nu sunt cea mai buna la cantat, desi imi place muzica dar iti dau acest sfat pentru ca vreau sa ajut......pentru inceput ar trebui sa faci niste vocalize si dupa aia sa canti, exerseaza cat mai mult, eventual seara poti canta vreo doua-trei ore.Asa face sora mea si canta super bine.Si inainte sau dupa toate repetitiile bea un pahar cu lapte si miere. Daca tot suntem la capitolul acesta, bunica imi dadea mereu lapte cu zahar pentru trecerea sughitului.
Sper ca te-am ajutat.Pe curand!

| Antoniia a răspuns:

Buna! Iti dau acest sfat avand in vedere ca si eu am voce si iubesc muzica! happy
Ar trebui sa exersezi pe niste negative, karaoke, lyrics! Si apoi sa canti singura! Mai faci vocalize si ai grija ce mananci(pentru gat)
P.S. Daca esti ragusita/te doare gatul si nu poti canta incearca galbenus de ou amestecat cu zahar! :*
Si poate mai incolo dupa ce mai exersezi. faci si canto! love struck Mult Succes!
FUNDITA? big grin