| skinnylove a întrebat:

Hei TPU happy
ce carte v'a impresionat / placut cel mai mult si de ce?happy

Răspuns Câştigător
| cornculapte a răspuns:

Mi-a placut foarte mult Colectionarul de John Fowles deoarece pune fata in fata dragoste si obsesia si face diferenta intre cele doua, care sunt frecvent confundate. Pe de alta parte, desi esti constient care este personajul negativ, empatizezi cu el, il compatimesti, pentru ca iti creeaza imaginea omului singuratic, care traieste in lumea lui si de multe ori ajungi sa iti pui intrebarea "De partea cui esti?". Barbatul este ferm convins ca este indragostit de femeie si, desi recurge la metode mai putin obisnuite de a o tine aproape de el (o rapeste), este foarte atent cu ea, ii satisface toate mofturile, o trateaza ca pe un bibelou de portelan, ca pe un fluture din colectia lui. Spre sfarsit se observa totusi un progres psihic.
Merita citita cartea.

17 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Jalna scrisa de Mazzo de la Roche

| Th3eo a răspuns:

Academia vampirilor, Casa noptii, Tristeti de sucub. Apropo @ALice e Tristeti de sucub nu de sucubilaughing Twilight, Vampirii sudului

| minnieee a răspuns:

Panza de paianjen-Cella Serghi.Viata chiar e o panja de paianjen unde ne luptam sa supravietuim.Merita citita si ti-o recomand.
Si La Medeleni sau cele de Al. Drumes.

| ♥•ßyencuţa•♥ a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult SINGUR PE LUME de Hector Malot. Dar depinde si varsta ta.

| ALice_4674 a răspuns:

Mie imi plac cartile cu vampiri.De fapt sunt obsedata.
Cum ar fi:
Jurnalele Vampirilor
Academia Vampirilor
Tristeti de sucubi

| Sill a răspuns:

M-au vrajit o multitudine de carti scrise de catre Karl May:
-Winnetou 1, 2, 3 si toata seria cu Winnetou si Old Shatterhand
-In tara leului de argint
Ambele serii scrise de Karl May m-au impresionat, pur si simplu neputand sa ma dezlipesc de una dintre cartiile respective pana nu o terminam(chiar si intr-o zi)
O alta serie care m-a miscat si m-a facut sa-l ridic pe autor pe cel mai inalt soclu a fost Cronicile Wardstone(8 volume pana acum) scrise de Joseph Delaney, un autor care a combinat cu succes fantasy-ul unui trhriller medieval cu un aer plin de mister

| momo a răspuns:

Mie pana acum mi-a placut cel mai mult Diavolul din Milano http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/diavolul-din-milano
povestea e interesanta si daca vei citi cartea vei vedea ca pe la sfarsit se va produce o intorsatura de situatie... ceva de genul... e greu sa-ti explic fara sa-ti dezvalui totul
eu ti-o recomand si sa stii doar ca titlul e ceva care te va deruta (pe mine m-a facut sa trag niste concluzii cam pripite despre vinovat... vei vedea daca vei citi :D )

| SensiBlu a răspuns:

Omul de aur de jokai mor pentru ca pentru ca e un roman de dragoste si aventura in care personajul principal are o viata dubla si trebuie sa ascunda cele 2 vieti una de alta e foarte interesant trebuie sa il citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asul de inima rosie. Pentru ca e singur si cu inima indragostita. http://scurt.eu/76

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe aripile vantului si toate seriile cu Winetou.Merita citite.

| soare a răspuns:

Citeste faust

| DrinkMySoul a răspuns:

Mie imi plac cel mai mult legendele. Dar mi-a placut cartea "De veghe in lanul de secara" scrisa de J. D. Salinger, o poti gasi si pe google http://zuum.ro/pagina.php?id=511

| DrinkMySoul a răspuns:

A da si mi-a placut pentru ca e fff amuzanta si te mai apuca si uneori rasul http://zuum.ro/pagina.php?id=511

| DisforDeea a răspuns:

Cred ca enigma otiliei. dc? hmmthinking in general imi plac romanele de dragoste.si finalu chiar m`a impresionathappy

| clawdy100 a răspuns:

Toate panzele sus de Radu Tudoran. Dupa parerea mea este cea mai buna carte!

| lili_5924 a răspuns:

Carrie de Stephen King happy
Merita citita, este o poveste despre o fata chinuita de colegii ei, de mama. si isi descopera puterile telechinetice happy si apoi se razbuna pe toti care siau batut joc de ea.
I exceptionala cartea!~!